Czy można jeść surowe pieczarki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pieczarki to uniwersalne grzyby, które chętnie wykorzystywane są w kuchni to przygotowania pysznych potraw. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do zapiekanek lub sosów. Przepisy na dania z pieczarek przeważnie są proste i nie wymagają dużego doświadczenia kulinarnego. W dalszej części dowiesz się, czy grzyby można jeść na surowo oraz, czy nie zaszkodzą dla organizmu. Wykorzystanie grzybów w kuchni ma na celu wzbogacenie dań w walory smakowe oraz zapachowe.
A więc czy można jeść surowe pieczarki? Pieczarki to jedne z najbardziej bezpiecznych grzybów i bez obawy można spożywać je bez uprzedniej obróbki termicznej. Nie ma przeciwwskazań, żeby dodać surowe pieczarki do sałatek. Przed spożyciem surowych pieczarek należy je dokładnie oczyścić i obrać. Pieczarki spożywane na surowo charakteryzują się delikatnym, pleśniowym smakiem, który przypomina smak skórki sera camembert.
A jakie grzyby można jeść na surowo poza pieczarkami? Poza pieczarkami na surowo można spożyć jeszcze kurki, boczniaki, trufle oraz niektóre borowiki. Możesz wykorzystać je jako dodatek do kanapek lub składnik carpaccio. Do jedzenia grzybów na surowo wykorzystaj tylko grzyby do których nie masz żadnych podejrzeń. Najbezpieczniej sięgać po grzyby ze sprawdzonych hodowli, ponieważ są one bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Do jedzenia na surowo wybieraj grzyby, które są mięsiste, świeże oraz jędrne.
Pieczarki to rodzaj grzybów z rodziny pieczarkowatych. Są to najbardziej popularne grzyby w kuchni polskiej. Pieczarki posiadają wiele zastosowań w kuchni, możemy wykorzystać je do przygotowania pysznych sosów, zup czy farszów. Farsz z pieczarek możemy podać w naleśnikach, pierogach lub krokietach. Dodatkowo pieczarki wykorzystywane są do przygotowania gołąbków. Pieczarki nadają się również do faszerowania i pieczenia ich w piekarniku. Grzyby stanowią doskonały dodatek do gulaszy. Często podawane są w formie grillowanej jako dodatek do dań. Możemy wyróżnić 3 rodzaje pieczarek: białe, brązowe oraz portobello.
Pieczarki zawierają spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Pieczarki to produkt niskokaloryczny, składający się w większości z wody. Grzyby te są bogate w niektóre witaminy z grupy B (głównie witaminy B2, B3 oraz B5), witaminę C, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Odpowiednia podaż żelaza jest szczególnie ważna w diecie osób chorujących na anemię - lepiej wchłaniane jest żelazo pochodzenia zwierzęcego. Pieczarki zaliczane są do produktów ciężkostrawnych, dlatego nie powinny być włączane do diety osób zmagających się z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Podsumowując: wiesz już jak jeść pieczarki. Jedzenie surowych pieczarek ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Pieczarki posiadają sporo właściwości zdrowotnych, ponieważ bogate są w wiele składników mineralnych oraz witamin. Surowe pieczarki warto wykorzystać jako składnik sałatek lub podać je jako dodatek do kanapek. Na bazie surowych grzybów przygotowujesz również pyszne carpaccio.