Czy można jeść surowe buraki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Buraki to warzywa o bardzo intensywnym, bordowym kolorze. W dalszej części dowiesz się, czy surowe buraki są zdrowe oraz poznasz ich właściwości. Buraki dostępne są na rynku przez cały rok, są również stosunkowo tanie - dlatego warto włączyć je do swojej diety. Buraki świetnie sprawdzą się do przygotowania barszczu lub zupy krem. Stanowią również doskonały dodatek do sałatek. Warto wiedzieć, że buraki świetnie sprawdzą się również do wypieków - np na ich bazie przygotujesz pyszne ciasto z buraka. Na bazie buraków przygotowywane są również surówki obiadowe. Z buraków możesz przygotować także przetwory - np. buraki w zalewie octowej lub zakwas buraczany. Starte buraki z dodatkiem innych produktów można wykorzystać do przygotowania chrupiących placków.
A więc czy można jeść surowe buraki? Buraki czerwone jak najbardziej można spożywać na surowo. Jednak nie każdemu mogą one smakować, ponieważ surowe buraki czerwone posiadają dość ziemisty posmak oraz mają charakterystyczny zapach. Aby przygotować surówkę z surowych buraków warto odpowiednio ją doprawić, aby pozbyć się ziemistego smaku. Dodatkowo buraki są dość twarde, dlatego nie każdy z chęcią włączy je do swojej diety. Jednak warto sięgać po surowe buraki, ponieważ posiadają one wiele składników odżywczych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Buraki zawierają witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo są niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdzą się na diecie redukcyjnej. Znajdziemy w nich duże ilości żelaza, którego podaż na odpowiednim poziomie wpływa na procesy krwiotwórcze w naszym organizmie - mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju anemii. Buraki są również źródłem potasu, magnezu, fosforu oraz manganu. Buraki stanowią również dobre źródło kwasu foliowego, którego odpowiednia podaż jest szczególnie ważna w żywieniu kobiet planujących ciąże oraz kobiet w ciąży. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza bowiem ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Buraki zawierają również spore ilości witaminy C, która wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Spożywanie buraków może wpływać na pobudzanie produkcji krwinek czerwonych, regulację poziomu cholesterolu, zmniejszenie ryzyka udaru lub zawału. Dodatkowo buraki posiadają silne przeciwutleniacze, które zmniejszają produkcję wolnych rodników, a tym samym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się skóry.
Podsumowując jedzenie surowych buraków to bardzo dobry pomysł, ponieważ są one skarbnicą witamin oraz składników mineralnych. Wykorzystanie buraków w kuchni jest bardzo szerokie, a potrawy z ich wykorzystaniem stanowią doskonały pomysł na obiad lub dodatek do obiadu. Buraki świetnie sprawdzą się również do przygotowania przetworów na zimę. W większości przepisów wykorzystuje się buraki ugotowane - warto ugotować je w skórkach, aby nie straciły zbyt dużo witamin oraz składników mineralnych.