Czy morwa biała jest szkodliwa? Co jeszcze warto wiedzieć?
Morawa biała zaliczana jest do niewielkich drzew liściastych z rodziny morwowatych. Zarówno liście, jak i owoce morwy są jadalne. W dalszej części dowiesz się, jaki jest wpływ morwy białej na zdrowie oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania. Morwa biała to roślina, która posiada substancje odżywcze, które korzystanie wpływają na nasz organizm. Owoce morwy białej dojrzewają w lipcu, dlatego w tym okresie warto wykorzystać jej świeże owoce. Morwa biała suszona najczęściej dostępna jest w sklepach.
Morwa świeża świetnie sprawdzi się jako produkt do przygotowania konfitur, które możesz wykorzystać do zrobienia deserów, ciast, jako słodki dodatek do herbaty lub podać z pieczywem jako kanapkę. Morwę możesz wykorzystać także do przygotowania dżemów, warto jednak połączyć ją z innymi owocami (np. z gruszkami czy jabłkami). Na bazie morwy przygotowujesz również sok, który będzie doskonałym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Owoce możesz także wysuszyć lub przygotować z nich nalewkę.
A czy morwa biała jest szkodliwa? Morwa biała jest produktem nieszkodliwym dla naszego zdrowia. Nie powinny jednak spożywać jej kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby przewlekle chore i przyjmujące leki powinny skonsultować spożywanie morwy z lekarzem. Roślina ta może wchodzić w interakcje z lekami, dlatego warto zachować rozsądek. Morwa biała wpływa na regulację cholesterolu oraz glukozy we krwi, dlatego osoby przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu oraz glukozy nie powinny spożywać morwy białej.
Owoce morwy białej to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w nich witaminę C, niektóre witaminy z grupy B, żelazo, miedź, cynk, mangan, potas oraz wapń. Obecne są w niej również aminokwasy egzogenne - czyli takie, których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć (zaliczymy do nich metioninę, treoninę, argininę oraz leucynę). Owoce morwy białej zawierają również antyoksydanty - czyli związki, które zmniejszają produkcję wolnych rodników (przyczyniają się przez to do zmniejszonego ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienia procesów starzenia się organizmu).
Morwa biała posiada wiele właściwości zdrowotnych. Możemy zaliczyć do nich:
- wspomaganie procesów regulacji poziomu glukozy we krwi;
- wspomaganie w walce z wolnymi rodnikami;
- zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy;
- wspomaganie procesu odchudzania;
- działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe;
- wpływ na poprawę perystaltyki jelit;
- działanie moczopędne.
Podsumowując: wiesz już, czy morwa biała jest zdrowa. Właściwości zdrowotne morwy białej są cenione, jednak nie każdy powinien ją spożywać. Morwy białej nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące, a także osoby przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu oraz leki obniżające poziom glukozy. Herbata z morwy białej spożywana w nadmiarze może powodować skutki uboczne, dlatego warto pić ją z umiarem.