Czy miód może się popsuć? Co jeszcze warto wiedzieć?
Miód stanowi słodki produkt spożywczy, który produkowany jest przez pszczoły - przetwarzają one nektar kwiatowy roślin miododajnych. W dalszej części dowiesz się, czy może się zepsuć miód przechowywany w domowych warunkach. Miód pszczeli warto włączyć do diety, ponieważ powszechnie uważany jest za zdrowy, ponieważ dobry jakościowo miód posiada wiele właściwości zdrowotnych. Konsystencja miodu może być bardzo gęsta lub stała. Barwa miodu uzależniona jest od składników, z których został wytworzony miód (barwa miodu może być biała, jasnożółta lub brunatno-brązowa). Możemy wyróżnić, różnić między innymi miód lipowy, rzepakowy, wrzosowy, wielokwiatowy, gryczany, a także akacjowy.
Miód chętnie wykorzystywany jest w kuchni w celu przygotowania wielu pysznych dań i potraw. Najczęściej wykorzystywany jest do pieczenia ciast. Często wykorzystuje się go również do słodzenia herbaty (warto jednak delikatnie przestudzić herbatę, aby zachować właściwości miodu). Miód świetnie sprawdzi się również jako smarowidło do kanapek lub jako dodatek do sera twarogowego przygotowywanego na słodko. Jedzenie miodu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Miód sztuczny nie zawiera wszystkich składników odżywczych obecnych w miodzie naturalnym, dlatego warto sięgać po miód ze sprawdzonego źródła.
A więc czy miód może się popsuć? Miód dzięki właściwościom antybakteryjnym nie psuje się, jednak może zachodzić w nim proces fermentacji. Sfermentowany miód charakteryzuje się pianą pojawiającą się na powierzchni miodu oraz mało mocnym zapachem przypominającym zapach drożdży.
A dlaczego miód sfermentował? Miód fermentuje z kilku powodów. Jednym z nich jest zbyt wczesne zebranie miodu, gdy nie jest on w pełni dojrzały. Kolejnym powodem jest zbyt szybkie zamknięcie miodu - miód powinien odstać, aby woda w nim zawarta odparowała.
A jak przechowywać miód? Najlepiej przechowywać go w szczelnie zamkniętym, szklanym słoiku. Warto unikać pojemników plastikowych oraz metalowych. Miód warto przechowywać również w miejscu chłodnym oraz bez dostępu do promieni słonecznych - świetnie sprawdzi się domowa spiżarnia.
Miód pszczeli składa się w głównej mierze z węglowodanów (w największej ilości występują monosacharydy, do których zaliczyć możemy glukozę oraz fruktozę). W miodzie znajdziemy także enzymy, które pochodzą głównie z gruczołów ślinowych pszczół – do najważniejszych możemy zaliczyć inwertazę, która hydrolizuje sacharozę do glukozy oraz fruktozy. Miód zawiera także składniki mineralne, do których zaliczyć możemy: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan oraz kobalt. Miód zawiera także niewielkie ilości witaminy A, C oraz niektórych witamin z grupy B. Obecność antyoksydantów w miodzie ma wpływ na zmniejszenie produkcji wolnych rodników, oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując: wiesz już, po czym rozpoznać, kiedy miód się psuje. Wiesz również, jak wygląda dobry miód pszczeli. Im ciemniejsza barwa miodu, tym więcej antyoksydantów zawiera. Aby nie stracić właściwości zdrowotnych miodu najlepiej wykorzystać go jako dodatek do dań przygotowywanych na zimno. Miód zebrany zbyt wcześnie lub posiadający sporą zawartość wody może sfermentować. Termin przydatności miodu jest dość długi.