Czy kebab jest zdrowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Odpowiedź na pytanie: "czy kebab jest zdrowy?" nie jest jednoznaczna. Zależy od wielu czynników:
- Z czym podawany jest kebab - czy z samym mięsem i tłustym sosem, czy z dużą ilością warzyw,
- Jak często po niego sięgamy - raz na jakiś czas, czy codziennie,
- Czy mamy jakiś problem zdrowotny - np. cukrzycę, nadciśnienie, problemy z żołądkiem.
Warto pamiętać, że jeśli chcemy, by kebab był zdrowy, należy zjadać go z rozsądkiem. Pamiętać o wyborze lekkich sosów np. jogurtowego z czosnkiem i nie zapominać o warzywach. Można też samodzielnie przygotować go w domu, wtedy będzie nieco lżejszy. Jeśli możemy, stawiajmy również na mięso z kurczaka, a nie czerwone.
Wartości odżywcze tego dania zależą oczywiście głównie od wybieranych składników. Mięso z kebaba może mieć różny poziom tłuszczów nasyconych, w zależności od rodzaju, który wybierzemy. Mięso z kurczaka będzie dużo zdrowsze, niż na przykład wołowina, która, choć bogata w składniki, zawiera bardzo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych.
Kebab można podawać w bułce, tortilli i z frytkami. Najzdrowsza opcja to pełnoziarniste pieczywo, jednak zwykle nie jest ono powszechnie dostępne. Chyba że samodzielnie przygotowujemy kebab w domu, wtedy możemy zamienić pszenne placki na te z mąki nieoczyszczonej.
Sosy do kebaba też mogą się różnić. Jeśli chcesz postawić na mniejszą ilość tłuszczu nasyconego, czy kalorii wybieraj te na bazie jogurtu. W porządku sprawdzi się również ketchup, choć w niektórych restauracjach dodają do niego sporo cukru.
Choć kebab wygląda niepozornie, to warto jednak pamiętać, że może on mieć naprawdę sporo kalorii. Jeśli skusimy się tylko na mięsną wersję, w dodatku w dużej pszennej bułce i z dużą ilością sosów, może mieć nawet 900 do 1000 kcal. Dla niektórych osób może to być ilość idealna na jeden posiłek, jednak osoby, który na co dzień potrzebują 2000 kcal, mogą nie być z tego faktu zadowolone. Oczywiście im więcej tłuszczu w tym daniu, tym więcej kalorii, warto więc wybierać mniej tłuste dodatki.
Można więc podkreślić, że na to, czy kebab będzie zdrowy, czy nie ogromny wpływ mają użyte do niego składniki. Jeśli produkty do kebabu mają dobrą jakość, całe danie będzie oczywiście dużo lepsze. Nie ma jednak co wpadać w panikę. Gdy jemy kebab raz na jakiś czas na pewno nic się nie stanie, nawet gdy produkty nie były z wyższej półki. Warto jednak uważać, gdyż czasami zdarza się tak, że ze względu na złe przechowywanie można się nim jednak zatruć. Zdarza się to jednak rzadko.
Czy kebab szkodzi? W zdroworozsądkowych ilościach nie. Warto pamiętać, że jest to fast food, dlatego codzienne jedzenie kebaba raczej nie powinno wchodzić w grę. Jednak jeśli pojawia się w menu od czasu do czasu, to raczej nie stanowi to większego problemu. W dodatku, gdy wybierze się opcję z warzywami, to może to być naprawdę sensowna przekąska na mieście. Sprawdzi się też na obiad, gdy nie mamy czasu. Dobrze jest pamiętać, że samo jedzenie ciężko jest zakwalifikować jako zdrowe lub niezdrowe. Liczy się szerszy kontekst. Wiadomo, że jedzenie mniej odżywczych produktów raz na jakiś czas nie zwiększa ryzyka chorób, dzieje się tak tylko, gdy goszczą one w menu regularnie, w dużych ilościach.