Czy kawa szkodzi wątrobie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kawa z mlekiem, czarna, rozpuszczalna - wszystkie mają swoich zwolenników. Kawa jest jednym z popularniejszych napojów, który ma wielką rzeszę zwolenników. Co jakiś czas pojawiają się jakieś doniesienia, że kawa może jednak być szkodliwa. Jedna z nich dotyczy negatywnego wpływu tego napoju na wątrobę. A więc czy kawa szkodzi wątrobie?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jak na razie żadne prace naukowe nie potwierdziły tezy, że kawa może szkodzić wątrobie. Wręcz przeciwnie, zawiera ona mnóstwo związków antyoksydacyjnych i prozdrowotnych, które mogą pomagać w prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu. Są to między innymi polifenole (antyoksydanty, w tym kwas chlorogenowy), diterpeny (w tym kafestol, kafeol), sterole roślinne, także sama kofeina nie jest dla wątroby szkodliwa.
Wiele ludzi uważa picie kawy za rytuał, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzień. Dlatego pojawia się pytanie o wpływ kawy na zdrowie, przy jej codziennym spożywaniu. Miłośnicy kawy chcą wiedzieć, czy szkodzi ona ich organizmom. Nic dziwnego, wypijana każdego dnia, w dużych ilościach, przy niekorzystnym wpływie, byłaby niezwykle szkodliwym nawykiem, który warto wyeliminować. Dlatego wielu badaczy przeprowadza liczne badania, sprawdzając, czy kawa jest zdrowa.
W świecie zdrowego odżywiania pojawia się wiele fit nowinek, które mają zrewolucjonizować podejście do diety i sprawić, że będziemy jeść lepiej, czuć się lepiej i mniej chorować. Wiele z informacji, które się pojawiają, jest jednak nieprawdziwa. Podobnie jak ta, że kawa niszczy wątrobę. Warto wiedzieć, że kawa jest niezwykle zdrowym napojem i potwierdzają to liczne badania przeprowadzone nie tylko na szczurach, czy innych zwierzętach, ale również na ludziach. W świetle najnowszych badań w kwestii „kawa a wątroba” okazuje się, że picie umiarkowanej ilości kawy codziennie (co najmniej 2, ale nie więcej niż 4-5 filiżanek) kawy jest dobre dla stanu wątroby i redukuje ryzyko rozwoju chorób tego narządu. Widać więc, że nie ma obaw, że picie kawy pogorszy stan naszej wątroby. Umiarkowane ilości kawy mogą działać na wątrobę ochronnie, a nawet profilaktycznie. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, codzienny kawowy rytuał może pomóc nam lepiej chronić się przed rakiem wątroby.
Kawa wzmacnia nie tylko wątrobę. Ma naprawdę dobroczynny wpływ na cały organizm i jego prawidłowe funkcjonowanie. Działa pobudzająco na umysł, zwiększa pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację. Długofalowo kawa, a konkretnie kofeina, teofilina i teobromina, wpływa na zmniejszone ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera. Kawa może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jednak taki wynik pojawił się u osób które piły naprawdę sporo kawy - około 6 do 7 filiżanek dziennie. Największe korzyści z picia kawy zaobserwowano w grupie osób, która piła kawę mieloną z kofeiną lub kawę bezkofeinową. Kofeina przyśpiesza przemiany metaboliczne w organizmie, a szczególnie spalanie tłuszczów. Dlatego często jest jednym ze składników preparatów ułatwiających zrzucenie nadwagi.