Czy kasza manna tuczy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy kasza manna tuczy? Kasza manna to produkt, który pomimo niewielkiej ilości błonnika, charakteryzuje się sporą ilością kalorii. Jest odżywcza, jednak należy pamiętać, że łatwo można przekroczyć odpowiednią ilość kalorii. Kasza manna nie jest jednak produktem tuczącym, gdyż jeden produkt nie wpływa negatywnie na masę ciała. Sylwetkę kształtują codzienne wybory i całokształt diety.
Ile kalorii ma kasza manna? W 100 g kasza manna zawiera około 360 kcal. To wartość dość wysoka, choć porównywalna z innymi kaszami. Jednak kasza manna to produkt wysoko oczyszczony, to oznacza, że zawiera małe ilości błonnika pokarmowego, a także mniejsze w porównaniu z innymi kaszami ilości witamin i składników mineralnych. Dlatego jedna porcja kaszy manny nie będzie tak odżywcza dla organizmu, jak na przykład kaszy gryczanej.
Kasza manna to niezwykle popularny rodzaj produktu skrobiowego. Zwykle serwowana jest na mleku, jednak równie dobrze można przygotować ją na wodzie. Kasza manna na mleku stanowi doskonałe rozwiązanie na pożywne śniadanie, ale również sprawdzi się jako smaczny deser. Można podawać ją z musem owocowym, czy orzechami i bakaliami. Kaszę gotowaną na wodzie można z powodzeniem dodawać do różnych zup, czy klusek. Doskonale zagęści również sos, czy kotlety. Kaszy tej można używać w diecie na wiele różnych sposobów, dlatego też wiele osób po nią sięga na co dzień. Choć nie jest najbardziej odżywczą spośród innych rodzajów kasz, to jednak doskonale odnajduje się w kuchni. Teraz gdy już wiesz, z czym jeść kaszę, możesz sięgnąć po smaczne przepisy na dania z nią, znajdziesz je w wyróżnionych propozycjach na tej stronie.
Kasza manna otrzymywana jest z pszenicy i uznawana jest za kaszę drobnoziarnistą. Na półkach sklepowych znaleźć można zarówno kaszę mannę, jak i produkt o nazwie kasza manna preparowana, czyli błyskawiczna. Na co dzień warto sięgać, po zwykłą kaszę mannę, nie tę błyskawiczną. W niektórych sklepach ze zdrową żywnością można też znaleźć kaszę mannę pełnoziarnistą, która jest najlepszym wyborem dla zdrowych osób. To opcja, która zawiera najniższy indeks glikemiczny spośród tego rodzaju kasz, a także najwięcej witamin.
Kasza manna jest produktem delikatnym, dlatego doskonale sprawdza się na diecie lekkostrawnej, dla osób z chorobami układu pokarmowego, czy po operacji. Ze względu na swój łagodny, słodki smak, jest też wspaniałym rozwiązaniem dla maluchów. Można ją podawać również niemowlętom.
A więc czy kasz manna jest zdrowa? Kasza manna, choć ma nieco gorsze właściwości odżywcze, niż inne rodzaje kasz, to wciąż jest produktem bardzo przydatnym i odżywczym. Kasza manna zawiera małe ilości białka, błonnika, witamin z grupy B oraz składników mineralnych, wśród których w największej ilości - w stosunku do pozostałych - występuje fosfor, żelazo i miedź. Jednak 100 g kaszy manny pokrywa około 10 proc. dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej na te składniki mineralne. Ze względu na swoją kaloryczność, warto uważać na nią na diecie redukcyjnej. Może nie sprawdzić się też dla osób chorujących na cukrzycę. Kaszka manna ma bowiem wysoki indeks glikemiczny. Jeśli dodaje się ją do dań, które zawierają sporo białka i tłuszczu, to nie będzie miała negatywnego wpływu na glikemię. W innym przypadku może prowadzić do dużych zmian cukru we krwi.