Czy kasza jaglana zawiera gluten? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kasza jaglana jest niezwykle smacznym, zdrowym i sycącym dodatkiem. Wiele osób zastanawia się jednak, czy kasza jaglana ma gluten. Jest to informacja niezwykle ważna, szczególnie dla osób, które nie mogą go spożywać. Kasza jaglana pozyskiwana jest z prosa. To zboże, które nie zawiera glutenu. Do zbóż glutenowych zalicza się: pszenicę, żyto, jęczmień i owies.
To czy kasza zawiera gluten, zależy od tego, z jakiego zboża została wytworzona. Dla wielu osób to, czy ma gluten, jest niezwykle ważne. To dlatego, że osoby z alergią na ten składnik, a także z celiakią, nie mogą spożywać nawet niewielkich ilości glutenu. Zawartość glutenu, w produkcie musi pozostawać prawie bliska zeru. Warto wiedzieć, że produkty z kaszy jaglanej są naturalnie bezglutenowe, jednak jeśli dodaje się do nich, choć niewielki dodatek innych zbóż, mogą być zanieczyszczone glutenem. To informacja niezwykle istotna w diecie bezglutenowej. Nieco mniej ostrożne mogą być osoby, które tylko nie tolerują tego białka. Nietolerancja glutenu pozwala na zmniejszenie, a nie całkowitą eliminację z diety.
Zastanawiasz się, które kasze są bezglutenowe? Z tych możesz korzystać do woli na diecie bezglutenowej:
- kasza jaglana,
- kasza gryczana,
- kasza kukurydziana,
- komosa ryżowa,
- amarantus.
Za żywność bezglutenową uznaje się produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego typu wyrobów z niemal każdej grupy żywności.
Gluten to białko występujące w pszenicy i jej odmianach, a także w życie i jęczmieniu. Dzięki glutenowi wypieki uzyskują pożądaną konsystencję i smak. Gluten jest dobrze tolerowany przez większość populacji. Jednak u niektórych może wywoływać niepożądane reakcje organizmu, za które odpowiada wchodząca w jego skład gliadyna. Celiakia. To najgroźniejsza z chorób wywołanych nietolerancją glutenu. Polega na tym, że stopniowo posiłki z glutenem (nawet jeśli w pożywieniu są śladowe ilości tego składnika) powodują zanik kosmków jelitowych. To upośledza wchłanianie wszystkich pokarmów. Produkty zawierające gluten stanowią w zasadzie większość oferty gastronomicznej oraz spożywczej. Gluten pszenny występuje bowiem nie tylko w mące i produktach z niej przygotowanych, makaronach, gotowych ciastach i pieczywie, ale również w innych produktach, jak np. wędliny – w których nie spodziewalibyśmy się jego obecności. Dlatego osoby, które nie mogą jeść glutenu, powinny być niezwykle ostrożne.
Czy warto sięgać po kaszę jaglaną? Pewnie! Korzyści odniosą nie tylko osoby, które nie mogą spożywać glutenu. Jagły to najstarsza znana kasza. Otrzymuje się ją z nasion prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Pod względem wartości odżywczej dorównuje kaszy gryczanej. Jagły polecane są osobom cierpiącym na niedobór żelaza, ponieważ zawierają jego wysoką dawkę. Dostarczają również witaminy z grupy B, fosfor, cynk, miedź oraz mangan. Ze względu na to, że kasza jaglana posiada w składzie krzem, spożywanie jej regularnie pozytywnie wpływa na zdrowie i piękno włosów. Jest zasadotwórcza, więc pomaga odkwasić organizm. Zawiera witaminę E, witaminy z grupy B i lecytynę.