Czy kakao jest zdrowe?

Czy kakao jest zdrowe
Czy kakao jest zdrowe
ikona podziel się
Opublikowano: 21.02.2023 r., 1:40 | Autor: Patrycja Czerwiak

Kakao zwykle kojarzy się z deserami, a te zwykle nie mają nic wspólnego ze zdrową dietą. Jednak kakao składa się z wielu witamin, składników mineralnych, a także cennych antyoksydantów, dzięki czemu jest niezwykle zdrowym dodatkiem do codziennej diety. Nie sprawdzi się jednak dla osób z refluksem, gdyż może pogarszać objawy choroby.

Czy kakao jest zdrowe? Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy kakao jest zdrowe? Kakao zwykle kojarzy się z deserami, a te zwykle nie mają nic wspólnego ze zdrową dietą. Jednak kakao składa się z wielu witamin, składników mineralnych, a także cennych antyoksydantów, dzięki czemu jest niezwykle zdrowym dodatkiem do codziennej diety. Nie sprawdzi się jednak dla osób z refluksem, gdyż może pogarszać objawy choroby. Warto na nie uważać również w przypadku wrzodów żołądka.

Gorzkie kakao to doskonały dodatek do wielu dań. Można używać go do deserów, ale również jako smaczny napój, ugotowany na mleku lub napoju roślinnym. To napój, który doskonale sprawdzi się dla dzieci, ale nie tylko. Picie kakao może mieć naprawdę doskonały wpływ na zdrowie. Warto pamiętać, że najlepsze jednak jest to domowe, naturalne. To właśnie ono ma tak dobre właściwości odżywcze i zdrowotne. Kakao dostępne w sklepach zwykle odznacza się niezwykle niską ilością kakao i wysoką zawartością cukru, co oczywiście nie jest zbyt korzystne.

Kakao surowe, czyli naturalne bogate jest w wiele różnych substancji, które są korzystne dla organizmu. Regularne spożywanie kakao pomaga w prewencji nowotworów, szczególnie w przypadku raka jelita grubego. Kakao zapewnia ochronę komórek w ludzkim organizmie przed działaniem mutagennym oraz wolnym rodnikom. Kakao jest także bogate w błonnik. Znajdziemy w nim też cenne witaminy z grupy B, E oraz K. Wartym odnotowania, jest wysoka zawartość kwasu foliowego. Jeżeli chodzi o pierwiastki chemiczne, to w 100 gramach kakao, jest aż 500 mg magnezu, ale również duża zawartość wapnia, fosforu, potasu czy żelaza. Ziarna kakaowca bogate są we flawonoidy (procyjanidy, katechiny, epikatechiny). Związki te działają rozkurczająco na naczynia krwionośne, ułatwiają przepływ krwi, neutralizują działanie tzw. złego cholesterolu i zapobiegają powstawaniu blokujących naczynia skrzepów. U osób regularnie spożywających kakao, ryzyko zgonu z powodu chorób serca jest blisko o połowę mniejsze niż u osób, które nie przepadają za tym dodatkiem. Naturalne kakao bogate jest też w tryptofan, prekursor neuroprzekaźnika zwanego serotoniną, które ma działanie poprawiające nastrój. Ponadto ziarna kakaowca są dobrym źródłem białka i kwasów tłuszczowych omega-6. Napój przyrządzony z naturalnego kakao doskonale podnosi na duchu w dni, kiedy potrzebujecie dodatkowego zastrzyku energii – właściwości te zawdzięcza kofeinie i teobrominie. Kakao hamuje proces pogarszania się pamięci u osób starszych, który związany jest ze zmianami zachodzącymi w obszarze mózgu zwanym zakrętem zębatym.

Warto pamiętać, że niezwykle rzadko jeden produkt decyduje o tym, czy nasza dieta jest zdrowa, czy nie. Liczy się całokształt decyzji podejmowanych każdego dnia. Warto dbać o swoją dietę na co dzień, wybierając odżywcze i wartościowe produkty. I choć kakao ma swoje zalety oraz wady, to jednak zdecydowanie może być częścią zdrowej diety. W odżywczej diecie najbardziej liczy się odpowiedni balans, a także umiar. Każdy produkt, nawet ten zawierający wiele właściwości zdrowotnych, w zbyt dużej ilości nie będzie dla nas dobry.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto