Czy jajka są zdrowe? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jaja kurze to produkty spożywcze, które chętnie wykorzystywane są w kuchni do przygotowania wielu potraw. Jaja stanowią podstawę do zrobienia samodzielnych potraw, np. w postaci jajka sadzonego, jajecznicy, omletu, jajek gotowanych na miękko lub na twardo. Jajka na twardo można faszerować, wykonać z nich pastę jajeczną lub kotlety jajeczne. Jaja kurze stanowią również jeden z głównych składników do wykonania ciast oraz budyniów. Wykorzystuje się je także do przygotowania kremów, lodów, sufletów, panierek do kotletów. Na bazie jajek przygotowuje się również likier jajeczny. W dalszej części dowiesz się, na co wpływają jaja kurze oraz czy mogą zaszkodzić. Mnogość zastosowań jaj kurzych w kuchni sprawia, że nietrudno o ich nadmiar w diecie.
A więc czy jajka są zdrowe? Wszystko zależy od ich ilości w diecie. Przy stosowaniu zbilansowanej diety kilka jaj w tygodniu nie powinno mieć negatywnego wpływu dla zdrowia. Osoby z insulinoopornością, cukrzycą typu II oraz zaburzeniami lipidowymi powinny zachować szczególną ostrożność z ilością jaj w diecie. Nadmiar jaj może przyczyniać się bowiem do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób serca. Warto też zwrócić uwagę na to, jak przygotowane są jajka - te gotowane na miękko na pewno będą zdrowsze niż smażone na tłuszczu.
Jaja kurze stanowią bogactwo składników odżywczych, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, które z łatwością przyswajalne jest przez nasz organizm. Białko jaja kurzego uznawane jest za białko wzorcowe, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy w odpowiednich ilościach. Jaja kurze bogate są także w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz niektóre witaminy z grupy B. Jaja kurze stanowią również źródło składników mineralnych, do których zaliczyć możemy: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen. Żółtko jaja zawiera beta-karoten oraz luteinę, które spożywane w odpowiednich ilościach chronią narząd wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA oraz UVB, zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oraz poprawiają widzenie. W 100 gramach jaj kurzych znajduje się około 143 kcal - dlatego warto zwrócić uwagę na ich ilość również w diecie redukcyjnej.
Podsumowując: jaja kurze chętnie wykorzystywane są w kuchni do przygotowania wielu ciekawych potraw. Wiesz, czy są szkodliwe - jak każdy produkt, w nadmiarze mogą szkodzić, jednak warto włączyć je do diety, ponieważ bogate są w składniki odżywcze oraz posiadają właściwości zdrowotne (np. pozytywnie wpływają na narząd wzroku poprzez obecność luteiny). Ilość jaj w diecie nie powinna przekroczyć kilku w tygodniu, ponieważ jajka spożywane w nadmiarze mogą zwiększyć ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego. Warto również wiedzieć, że forma, w jakiej podajemy jaja ma znaczenie - jajka gotowane będą dużo lepszym wyborem niż jajka sadzone lub jajka w formie jajecznicy z boczkiem.