Czy hummus jest zdrowy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy hummus jest zdrowy? Ta pasta z ciecierzycy jak najbardziej może być częścią zdrowego menu, ze względu na jej sporą zawartość witamin i składników mineralnych. Dodatkowo to dobre źródło roślinnego białka i świetna opcja na zwiększenie ilości roślin strączkowych w diecie. Warto jednak pamiętać, że jest to produkt dość ciężkostrawny i nie będzie dobrym wyborem dla osób z chorobami układu pokarmowego.
Hummus jest rodzajem gęstej pasty, przygotowanej ze zmiażdżonej ciecierzycy, oliwy z oliwek, czosnku oraz pasty sezamowej. Te elementy stanowią bazę, ponieważ tradycyjny hummus można spotkać także w różnych, innych wariantach. Hummus ma wspaniałe właściwości zdrowotne, jednak wciąż nie gości na stołach zbyt często. To dlatego, że jest potrawą dość egzotyczną. Ze względu na rosnącą popularność kuchni roślinnej, staje się jednak łatwo dostępny w sklepach, czy restauracjach, przez co możemy z łatwością go spróbować. Najlepiej smakuje jednak ten domowy. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować go samodzielnie w domu, by był pyszny, a przy okazji zachował wszystkie swoje wartości, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych propozycji na to smaczne danie.
Warto pamiętać, że rzadko kiedy jeden składnik decyduje o tym, czy nasze odżywianie jest zdrowe. Składają się na to wszystkie wybory żywieniowe, które podejmujemy w ciągu dnia, czy tygodnia. Warto więc w większości sięgać po odżywcze i wartościowe produkty, które wesprą dobre zdrowie naszego organizmu. Rośliny strączkowe, również nasiona ciecierzycy doskonale się w tym sprawdzają. Możesz wiec po nie sięgać, nie zapominając o innych zdrowych wyborach na co dzień.
Ciecierzyca ma wspaniałe właściwości odżywcze, podobnie zresztą jak inne strączki. Jej korzystny wpływ na zdrowie to zasługa nie tylko błonnika, czy białka roślinnego, ale również witamin i minerałów. Tahini i ciecierzyca to dobre źródła żelaza, którego niedobór jest przyczyną anemii. Przekąska ta jest bogata w białko i węglowodany złożone. Oznacza to, że na dłużej daje uczucie sytości i nie powoduje skoku cukru we krwi. Hummus ma wpływ na walkę z nadwagą i otyłością. Wynika to z dużej zawartości błonnika pokarmowego. Wpływ włókna pokarmowego na obniżenie łaknienia jest związany z zawartością substancji, które są rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu zostaje wydłużony czas przebywania treści pokarmowej w żołądku, a tym samym poprawia się efektywność trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych. Dzięki temu pokarm dłużej pozostaje w żołądku i tym samym przedłuża się uczucie sytości. Rośliny strączkowe pomagają stabilizować poziom złego cholesterolu we krwi, a ponieważ hummus składa się głównie z ciecierzycy, jest idealną przekąską dla osób zmagających się z tym schorzeniem.
Ciecierzyca ma wielorakie zastosowanie w kuchni. Podobnie jak hummus. Z powodzeniem możesz wykorzystać go jako sos, czy dip do warzyw, krakersów, czy pieczywa. Doskonale sprawdza się jako zamiennik masła, czy serków kanapkowych. Możesz dodawać go również do kremowych sosów do makaronów. Na jego bazie stworzysz również sos do sałatki.