Czy cukrzyk może jeść parówki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy cukrzyk może jeść parówki? Parówki to produkt wysokoprzetworzony składający się głównie z mięsa, a także przypraw. Czy mogą więc być częścią diety cukrzycowej? Nie powinny. Ze względu na dość spory dodatek cukru, soli i tłuszczów nasyconych w tego typu produktach, lepiej nie sięgać po nie zbyt często.
Osoba chora na cukrzycę powinna niezwykle dbać o swoją dietę. Odżywienie ma ogromny wpływ na zdrowie. Warto wiedzieć, że choć zwykle polecane jest korzystanie z mięsa, to jednak jedzenie parówek nie jest dobrą praktyką w cukrzycy. Jednak jeśli bardzo je lubimy, warto po prostu zadbać o dobrą jakość kiełbasek, a także jak najlepszy skład. W sklepach można znaleźć różne rodzaje kiełbasek, głównie - drobiowe i wieprzowe. Indeks glikemiczny parówek zwykle jest dość niski - to głównie produkt mięsny z dużą ilością tłuszczu, jednak niekoniecznie jest to opcja wartościowa.
Cukrzyca to choroba, w której niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Dzięki niej można zminimalizować prawdopodobieństwo groźnych powikłań. Odpowiednia dla cukrzyka dieta powinna opierać się na częstych posiłkach i wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 55). Niezależnie od typu choroby, dieta cukrzycowa jest jednym z niezbędnych elementów leczenia. Sprawdzi się także u osób, u których występuje większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, czyli np. u tych, których rodzice zmagali się z cukrzycą, a także u osób z nadwagą, małą ilością aktywności fizycznej i niewłaściwym sposobem żywienia. Osoby chore na cukrzycę bardzo często zastanawiają się jakie produkty mogą jeść na diecie bez ograniczeń, a czego unikać. W sklepach istnieją specjalne składniki, czy gotowe dania z niskim indeksem glikemicznym dla diabetyków, jednak wiele osób chciałoby móc korzystać z tradycyjnej żywności, która jest po prostu tańsza i łatwiej dostępna. Produkty, które mogą występować w diecie cukrzycowej w dużych ilościach to:
- Produkty pełnoziarniste
- Owoce i warzywa.
- Chudy nabiał i jaja
- Drób
- Pestki, nasiona i orzechy.
- Ryby.
Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Osób zmagających się z tą chorobą co roku przybywa. Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 miliony osób z cukrzycą. Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć, konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Cukrzycę można zwykle podejrzewać u osób, u których występuje wzmożone pragnienie i duża ilość oddawanego moczu na dobę. Dalszymi objawami, które sugerują cukrzycę, jest postępująca utrata masy ciała i odwodnienie, postępujące osłabienie, obniżona odporność organizmu w postaci nawracających infekcji i zmian ropnych skóry, szybko postępujące upośledzenie wzroku, dokuczliwy świąd w ujściu cewki moczowej. Cukrzyca niszczy naczynia krwionośne i nerwy, w efekcie z biegiem czasu może powodować kolejne choroby. Chorujący na cukrzycę powinni być na diecie cukrzycowej, to specjalna modyfikacja zdrowego odżywiania, w której obniżona jest ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, a zwiększona ilość produktów o niskim Indeksie Glikemicznym.