Czy cukrzyk może jeść jajka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jakiś czas temu jajka zostały owiane złym zdaniem, zaczęto twierdzić, że są one tylko źródłem cholesterolu i tłuszczu, jednak są one jedynym źródłem pełnowartościowego białka, czyli takiego, które w swoim składzie zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Jest to rodzaj aminokwasów, których nasz organizm nie potrafi sam syntetyzować, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem.
Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne, ponieważ możemy je przygotować praktycznie na każdy posiłek. Na śniadanie jajko idealnie sprawdzi się w wielu formach, takich jak mollete, czyli na miękko, półmiękko i na twardo.
Zatem, czy cukrzyk może jeść jajka?
Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna, tak cukrzyk może spożywać jajka podobnie, jak inne osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Można by się zastanawiać czy jajka podnoszą poziom cukru, oczywiście nie, jajka nie zawierają węglowodanów dlatego ich indeks glikemicznym, który jest istotny w bilansowaniu jadłospisów, wynosi zero, jest to kolejny dowód, że jajka mogą znaleźć się w diecie cukrzycowej. Najlepiej w formie gotowanej niż smażone.
Zatem, jak przygotować jajka gotowane?
- na twardo, ze ściętym białkiem i żółtkiem. Włóż jajka do zimnej wody i gotuj 8-10 minut od momentu zagotowania wody.
- na półmiękko. Włóż jajka do zimnej wody i gotuj 4-6 minut od momentu zagotowania wody.
- na miękko tzw. jajka mollet, które mają ścięte białko z płynnym żółtkiem. Włóż jajka do zimnej wody i gotuj przez 3-4 minuty.
Jeśli już mamy idealne jajka i wiemy, jak gotować, postaw na dodatek sporej ilości warzyw i pieczywo. Zwróć uwagę aby było ono dobre jakościowo z pełnego przemiału, najlepiej na zakwasie.
W prosty sposób przygotujesz też lunch z dodatkiem jajka, wystarczy, że je ugotujesz i dodasz do sałatki pełnej warzyw i sałaty.
Warto postawić tutaj, też na dodatek grillowanej piersi z kurczaka, czyli drób, który należy do chudych mięs, jest to źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Mięso drobiowe dostarczy do naszego organizmu dodatkowo spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, D, E.
Wtedy lunch będzie bardzo syty i pełnowartościowy, dlatego doda Ci energii na resztę dnia.
Mój sprawdzony przepis na jaja na miękko sprawdzi się też na wieczorny posiłek, czyli kolację. Warto przygotować kanapki z ich dodatkiem w tej porze dnia, ponieważ są bogate w tryptofan aminokwas, który jest ściśle związany z metabolizmem metioniny, czyli głównego hormonu odpowiedzialnego na nasz sen.
Jeśli zmagasz się z bezsennością, koniecznie włącz jajka w godzinach wieczornych.
Produkty bogate w tryptofan to także, pestki dyni, mleko, orzechy i banany. Warto posypać kanapki z jajkiem pestkami dyni. Kanapki to również dobry pomysł na szybki posiłek w ciągu dnia poza domem.
Oprócz samego gotowania jajek w celu ich późniejszego dalszego przygotowania powinniśmy koniecznie sparzyć skorupę jajek wrzątkiem. Wystarczy, że włożysz je na kilka minut do wrzątku lub polejesz je gorącą wodą. W taki sposób powinniśmy postępować za każdym razem przed przygotowaniem dania z jajkami. Wszystko to, aby nie doszło do zakażenia salmonella, która potencjalnie może występować na skorupce jaja, jak i w jego wnętrzu.
Samo ugotowanie jajek może nie wystarczyć, dlatego pamiętaj o ich wyparzeniu. Do zakażeń salmonellą najczęściej dochodzi w dużych ośrodkach żywienia zbiorowego, gdzie procedura odpowiedniego przygotowania jaj została zaniedbana, ale o zakażenie też nie ciężko w naszym własnych domu. Do jej głównych objawów należą: nudności, wymioty, bóle brzucha, wysoka gorączka, aż do 40 stopni oraz biegunki. Jeśli takie objawy wystąpią po zjedzeniu jajek, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.
Skoro już czy przy cukrzycy można jeść jajka i jak je odpowiednio przygotować koniecznie podaj je na jutrzejsze śniadanie lub kolacje dla całej rodziny.