Czy cukinię się obiera? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cukinia jest rośliną należącą do gatunku dyni zwyczajnej i pierwszy raz została wyhodowana we Włoszech. W Polsce zaczęto jej uprawę w latach 70. XX w. Jest to roślina, która świetnie radzi sobie w naszym klimacie, dlatego tak chętnie jest uprawiana. Jako roślina jednoroczna jest bardzo odporna na wiele chorób. Pięknie prezentuje się w ogrodzie ze względu na swoje rozłożyste liście i duże, żółte kwiaty, które również można spożywać! To także fajny pomysł na przystrojenie talerza lub np. tortów.
W Polsce nie przywiązuje się uwagi do jej nazewnictwa i często zamiennie używa się słowa kabaczek. Choć to jedno i to samo warzywo, to różnią się one stopniem rozwoju. Młoda cukinia jest miękka i nie posiada w sobie twardych nasion. Kabaczek zaś jest starszy, a przez to twardszy i jego nasiona powinny zostać usunięte przed spożyciem. Choć cukinia jest dobra również na surowo, np. w sałatkach, tak kabaczek wymaga obróbki termicznej, by był lepszy w smaku.
Choć jej smak jest neutralny, to jest to bardzo dobre źródło witamin takich jak: witamina C, witamina E i witaminy z grupy B. 100 g cukinii dostarcza około 20 kcal, dlatego jest to warzywo szczególnie polecane dla osób chcących zadbać o swoją masę ciała. Niska kaloryczność wynika z tego, że w 90 procentach składa się ona z wody. Jest warzywem łatwostrawnym, dlatego jest bezpieczna do spożycia dla dzieci, już po 6. miesiącu życia.
Czy cukinię się obiera? Niekoniecznie. Młoda cukinia zielona ma delikatną, miękką skórkę, która dodatkowo może nadać daniu wyrazistości. Przed przygotowaniem należy ją po prostu umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. W starszych cukiniach również nie trzeba obierać skórki, jednak jest ona twardsza i nie wszystkim może przypaść do gustu.
Jeśli więc do Twojego dania niezbędna będzie cukinia bez skórki, to pewnie zastanawiasz się jak obierać cukinię. Najpierw odetnij końcówki cukinii, to ułatwi obieranie. Następnie z użyciem obieraka do warzyw lub małego nożyka ścinaj skórkę wzdłuż cukinii, najcieniej jak tylko możesz. W starszych warzywach występuję również gniazdo nasienne z twardymi nasionami, dlatego warto cukinię przekroić wzdłuż na pół i wyciąć z niej gniazdo.
Bardzo często przygotowując dania na ciepło, nie obieram cukinii ze skórki, nawet takiej zakupionej pod koniec sezonu, a więc często mocno dojrzałej. Do smażenia idealnie nadaje się cukinia ze skórą, ponieważ dzięki temu jest dużo bardziej wyczuwalna, a dzięki wysokiej temperaturze skórka staje się miękka. Pod skórką wielu warzyw (w tym cukinii) znajduje się wiele ważnych dla zdrowia składników, dlatego np. do lecza warto dodać całe warzywo.
Warzywa ze skórką jednak nie powinny pojawiać się w diecie łatwostrawnej. Skórka, szczególnie starszych warzyw, może być ciężkostrawna. Jednak w przypadku młodej cukinii jest ona tak miękka, że szkoda tracić wartości odżywczych.
Czy można jeść ze skórą warzywa w każdej sytuacji? O ile nie wymaga tego przepis, nie występują problemy z układem trawiennym lub skórka nie jest zbyt twarda, to polecam dodawać warzywa ze skórą.
W wielu przypadkach zastanawiamy się, czy ze skórą, czy bez. Jest to naturalne, ponieważ w wielu domach obiera się warzywa takie jak pomidory, ogórki, paprykę czy ziemniaki. W każdym warzywie pod skórką są ważne dla zdrowia składniki, np. błonnik, fitoskładniki, witamina C lub potas. Jeśli skórka nie jest gruba, włochata i mocno przywiera do warzywa, to spokojnie można ją spożyć.