Czy cukinię można mrozić? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cukinia natomiast to warzywo, które w ostatnim czasie zyskało na popularności i sięgamy po nią dużo częściej niż jeszcze jakiś czas temu.
Jeśli nie postawimy na wersję smażoną, jest lekkostrawna i ma wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego bardzo korzystne jest urozmaicanie swojej diety w to warzywo. Co najważniejsze charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, dlatego może być spożywana przez osoby, które zmagają się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do której należą takie schorzenia jak: insulinooporność lub cukrzyca typu II.
Warto zastanowić się, czy cukinię można mrozić i w jaki sposób ją wykorzystać. Mrożona cukinia to dobry pomysł na zachowanie cennych witamin i składników mineralnych, które możemy wykorzystać w czasie zimy.
Zatem jak zamrozić cukinię w domu? Wystarczy, że dokładnie umyjesz i osuszysz cukinię, a następnie pokroisz ją w kostkę. Rozłóż kawałki cukinii na desce do krojenia i włóż do zamrażalnika. Gdy warzywo zamrozi się, przełóż je do woreczka strunowego i pozostaw w zamrażalniku.
Sam widzisz, jak proste jest mrożenie cukinii w kawałkach, wykorzystaj mój sposób, a w czasie zimy ciesz się smakiem świeżych warzyw. Możesz z niej zrobić domowy ketchup lub wykorzystać do tradycyjnego leczo.
Jeśli myślisz, że ketchup musi być tylko z pomidorów, to jesteś w wielkim błędzie. Poznaj ketchup z kabaczka. Kto by pomyślał, że ketchup z dyni może być tak dobry i zdrowy. Ketchup, który możemy kupić w sklepie to produkt dość kontrowersyjny od dłuższego czasu. Ich skład bardzo często zostawia wiele do życzenia, zawierają dużo cukrów, a czasem nawet soli. Dlatego przedstawiam Wam przepis na ketchup z kabaczka, który możecie wykonać w domu w większych ilościach i przełożyć do słoików. Idealnie sprawdzi się na zimę jako dodatek do wielu dań. Warto postawić na wersję domową szczególnie dla dzieci, uwielbiają one ketchup jako dodatek do wszystkiego. Przygotowując wersję domową samodzielnie w swojej kuchni, masz pewność, co znajduję się w środku. A przepis jest bardzo prosty, poznaj składniki.
Potrzebujesz tylko jednak dość duży kabaczek, cebulę, oliwę z oliwek i koncentrat pomidorowy.
Jak zrobić ketchup z kabaczka? Poznaj mój sprawdzony przepis.
Cukinię należy obrać ze skóry, umyć i pokroić na mniejsze kawałki, dodaj do niej cebule i posyp solą. Odstaw na kilka godzin do lodówki. Jeśli masz możliwość, zostaw starte warzywa na całą noc. Cukinia wypuści charakterystyczny sok. Należy go odlać, a warzywo odcisnąć tak aby pozbyć się nadmiaru soku. Przełóż je do garnka, dodaj odrobinę cukru, przyprawy i koncentrat pomidorowy.
Gotuj całość rzez około 20 minut, cały czas mieszając.
Cukinia powinna się rozpaść, a konsystencja zrobić się delikatna i kremowa.
Teraz należy zmiksować całość tak aby uzyskać jednolitą konsystencję bez grudek. Domowy ketchup z kabaczka możesz użyć od razu lub zrobić zapasy na zimę, przekładając go do wcześniej przygotowanych słoiczków lub jednego większego słoika.
Powinny być one odpowiednio przygotowane, czyli wyparzone, wtedy masz gwarancję, że przetwory się nie zepsują. Ketchup z łatwością możesz przechowywać i może on posłużyć na później, dlatego zachęcam do zrobienia jednocześnie większej porcji.
Widzisz, warto wiedzieć, jak mrozić cukinię, nigdy nie wiesz, kiedy Ci się przyda. Zachęcam Was do zrobienia domowego ketchupu z kabaczka, idealnie sprawdzi się jako dodatek do Twoich ulubionych dań.