Czy bakłażany się obiera? Co jeszcze warto wiedzieć?
Bakłażan należy do rodziny z gatunku psiankowatych. Powszechnie uważa się, że jest warzywem, ale z botanicznego punktu widzenia to 100 proc. owoc, a nawet więcej – jagoda. Bakłażany to warzywa, które są niezwykle cenne i wspaniale sprawdzają się w różnych daniach. Warzywo w 90% składa się z wody, zawiera niewielkie ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Co ciekawe znajdziemy w nim za to sporo błonnika pokarmowego, więcej niż np. w jabłkach. Oberżyna jest także cennym źródłem składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, potas czy fosfor. Wiele osób zastanawia się jednak czy bakłażany się obiera?
Bakłażanów nie trzeba obierać ze skórki. Najlepiej nawet tego nie robić, gdyż to właśnie pod nią kryje się najwięcej antyoksydantów i prozdrowotnych składników. W skórce bakłażana zawarte są związki fenolowe, poprawiające funkcjonowanie organizmu. Wśród tych związków znajdują się m.in. antocyjany, które działają silnie antyutleniająco i odpowiadają za fioletowo-granatowy kolor skórki. Jeśli jednak chcesz ją usunąć, możesz to zrobić obieraczką do ziemniaków lub ostrym nożem. To sprawdzony sposób, który pozwala pozbyć się skórki szybki. Inny łatwy sposób to upieczenie bakłażana i zerwanie lub zeskrobanie skórki.
To czy bakłażany obiera się, czy nie zależy od naszych preferencji, przyzwyczajeń kulinarnych i stanu zdrowia. Niektóre osoby mogą bowiem źle reagować na obecność skórki w posiłkach. Zastanawiasz się jak obierać bakłażany? Możesz użyć do tego małego nożyka lub obieraczki, ale także pozwolić mu się upiec i zdjąć skórkę. Obieranie ze skóry sprawdza się, zwłaszcza gdy przygotowujemy na jego bazie pastę. Z kolei do dań jednogarnkowych jak np. do leczo obieranie bakłażana nie jest konieczne.
Co można zrobić z bakłażana?
- pasty,
- zupy,
- leczo,
- ratatouille,
- sosy.
Bakłażan ze względu na swój delikatny smak można połączyć z wieloma składnikami. Bakłażany idealnie łączą się papryką, czy ziemniakami. Można je również dodawać do mięs, zwłaszcza mielonych.
Czy wato włączyć bakłażana do swojej diety? Jak najbardziej! To naprawdę zdrowe warzywo. Posiada dużą zawartość soli mineralnych, szczególnie wapnia i fosforu, a także glukozy i błonnika. Przeciwutleniacze - antocyjany i nasuniny. Antocyjany mieszczą się głównie w skórce warzywa - to one odpowiadają także za kolor bakłażana. Nasunina neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo. Zjadając oberżynę, dostarczymy organizmowi potasu, wapnia i magnezu. To także dobre źródło błonnika. W 100 gramach bakłażana będzie go dwukrotnie więcej niż w innych popularnych warzywach, czy owocach np. jabłkach. Innym cennym składnikiem tego warzywa są flawonoidy, czyli substancje, które znakomicie regulują poziom złego cholesterolu we krwi oraz stymulują produkcję dobrego, zdrowego cholesterolu. Gruszka miłosna nie jest polecana dla kobiet w ciąży, reumatyków, małych dzieci, osób chorujących na choroby przewodu pokarmowego i nerek. Bakłażany jednak mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe jak np. wzdęcia.