Co zrobić z warzywami z rosołu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rosół jest jedną z najpopularniejszych zup, jednak zwykle używa się tylko bulionu, pomijając warzywa. Jednak dobrze jest je wykorzystać. A więc co zrobić z warzywami z rosołu? Oto najciekawsze propozycje:
- Pasty do kanapek.
- Warzywny pasztet.
- Farsz do naleśników i pierogów.
- Dodatek do sosów, które można podawać z makaronem, kaszą, czy ryżem.
- Placuszki.
- Kotleciki.
- Sałatka.
Teraz gdy już wiesz, jak wykorzystać gotowane warzywa po rosole, możesz sięgnąć po pyszne danie na ich bazie. To doskonały pomysł na to, żeby nie zmarnować ich po ugotowaniu bulionu. Wiele osób twierdzi, że tak przygotowane warzywa nie mają zbyt dużego użytku, jednak prawda jest taka, że wciąż można na ich bazie stworzyć wspaniałe dania.
To co zrobić z włoszczyzny najlepiej? Warzywa z bulionu doskonale sprawdzą się w pasztetach. Warzywny pasztet z dodatkiem kaszy, czy strączków sprawdza się doskonale zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można podawać go na kanapkach ze świeżymi warzywami, a także z dodatkiem sosu, na obiad. Oprócz pasztetu można też stworzyć na jego bazie naprawdę smaczne pasty do kanapek. Wystarczy dodać tylko ulubione zioła i przyprawy. Przyda się też źródło białka - zarówno w postaci strączków, czy też jajek. Dzięki temu można stworzyć pożywny i zdrowy dodatek do kanapek.
Z warzyw z bulionu można przygotować wspaniałe kotleciki i placuszki. Warzywa podane w taki sposób, są naprawdę smaczne i ciekawe. Podpieczone, z chrupiącą skórką na pewno przypadną do gustu miłośnikom ciekawych dań. Placuszki doskonale sprawdzą się zwłaszcza z sosem jogurtowym, miętowym, czy czosnkowym.
Ugotowane warzywa wspaniale sprawdzą się także jako dodatek do farszu. Można je podzielić na mniejsze porcje i połączyć z mięsem, czy pysznymi przyprawami, by stworzyć ciekawą kompozycję smakową. Farsz możesz używać nie tylko w pierogach, ale też w naleśnikach.
Nie można zapomnieć o pysznej sałatce jarzynowej. To zapewne pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, gdy myśli się o warzywach z bulionu. Sałatka jarzynowa to wspaniała opcja na ich wykorzystanie. Pamiętaj, że do sałatki jarzynowej możesz wykorzystać wszystkie użyte w bulionie warzywa oprócz cebuli i pora. Cebula nadaje się do zblendowania, więc sprawdzi się w pastach, sosach i farszach.
Jakie warzywa wchodzą w skład warzyw do bulionu? Najczęściej rosół gotuje się na marchewkach, pietruszce, selerze i cebuli. Czasami do całości dodaje się również pora. Niektórzy wzbogacają bulion o seler naciowy. Niektórzy dodają również odrobinę kapusty lub kapusty włoskiej, jednak nie jest to częsty dodatek.
Warto jeść warzywa z rosołu, jak i sam bulion. To niezwykle zdrowe danie. Rosół z kury ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i stymulujące układ odpornościowy. Co więcej, taki domowy bulion skutecznie nawilża śluzówki w nosie, łagodzi katar i kaszel, rozrzedzając śluz i ułatwiając jego wykrztuszanie, a para z gorącej zupy działa niczym kojący balsam na obolałe gardło. Rosół zawiera 19 różnych aminokwasów gotowych do wchłonięcia. Rosół najlepiej sprawdza się jako domowe remedium na przeziębienie.