Co zrobić z tofu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tofu to niezwykle uniwersalny składnik diety. Ma neutralny smak, dlatego sprawdza się zarówno w słodkich, jak i słonych potrawach. Oprócz tego doskonale chłonie wszelkiego rodzaju przyprawy. Można poddawać je wielu różnym obróbkom:
- smażyć,
- piec,
- grillować,
- marynować.
A więc co zrobić z tofu? Tofu doskonale sprawdza się:
- w daniach jednogarnkowych,
- jako składnik farszów,
- baza deserów,
- tofucznica, czyli zamiennik jajecznicy,
- dodatek do makaronów,
- baza past do kanapek,
- dodatek do sałatek,
- kotlety,
- szaszłyki.
Jeśli szukasz inspiracji na pyszne dania z tofu, koniecznie sprawdź wyróżnione propozycje na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na dania z tofu. To doskonały pomysł na wegetariański lub wegański posiłek. Tofu sprawdzi się na obiad, kolację, czy śniadanie, ale również na deser. Jak zrobić najlepszy deser na bazie tego serka? Podobnie jak w przypadku tradycyjnego sera - upiec sernik, a raczej tofurnik, bo tak nazywa się ten wegański odpowiednik. Potrawy na bazie tofu mogą być różnorodne, gdyż jest to produkt, który wspaniale chłonie wszystkie przyprawy. W przypadku tego co można zrobić z tofu, tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Da się z niego przygotować naprawdę wiele wspaniałych dań.
Czy warto włączyć tofu do swojego menu? Jak najbardziej! Tofu ma przede wszystkim dużo białka sojowego, wapnia i fosforu. Zawiera również dużo fitoestrogenów, które zachowują się jak naturalnie produkowane w ciele człowieka hormony płciowe, czyli estrogeny. Spożywając tofu, można zatem złagodzić objawy menopauzy, czy zapobiec rozwojowi raka piersi. Na uwagę zasługuje wysoka ilość białka, która w 100 g produktu wynosi prawie 10 g. W analogicznej ilości tofu znajduje się również 1,18 g węglowodanów, 5,26 g tłuszczu oraz 1 g błonnika pokarmowego. Oprócz tego znajdziemy w nim wapń, potas, fosfor, żelazo, cynk i selen oraz witaminy z grupy B. Ponieważ produkty sojowe wykazują lekkie działanie hormonalne, nie zaleca się ich spożywania w przypadku guzów piersi, które mogą być wrażliwe na estrogen. Nie będą również bezpieczne dla osób, które są uczulone na to warzywo.
Oprócz zwykłego tofu w sklepach można dostać również tofu wędzone, to także świetny dodatek do wielu dań. Ze względu na swój wędzony aromat sprawdza się zwłaszcza w farszach, czy gulaszach. Podsmażone tofu wędzone z dodatkiem sosu sojowego i płatków drożdżowych świetnie imituje smażony boczek. Warto sięgnąć po niego także w przypadku przygotowywania past do kanapek. Z dodatkiem odrobiny wody z kiszonych ogórków całość smakuje jak tradycyjny twarożek, warto go spróbować, zwłaszcza z dodatkiem świeżego szczypiorku i na chrupiącym pieczywie.
Teraz gdy już wiesz, do czego użyć tofu możesz sięgać po nie nieco częściej. Dzięki temu możesz nieco ograniczyć spożywanie mięsa, co jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia. Tofu jest bogate w białko, a także wiele cennych witamin, a przy tym nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych, które w większości mięs się pojawiają.