Co zrobić z surowej szynki wieprzowej? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mięso z szynki pozyskiwane jest z tuszy wieprzowej. Jej barwa charakteryzuje się kolorem od jasnoróżowego do czerwonego. Szynka wieprzowa to tylna półtusza bez bogi oraz golonki. Szynkę możemy kupić z kością lub bez kości. W dalszej części dowiesz się co przygotować z szynki oraz jakie potrawy możesz z niej przyrządzić. Mięso z szynki posiada wiele zastosowań w kuchni i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania dania na obiad lub do wędzenia.
A więc co zrobić z szynki wieprzowej surowej? Szynkę wieprzową surową możemy wykorzystać do przygotowania gulaszu, który doskonale smakuje z dodatkiem ugotowanej kaszy oraz z ogórkami kiszonymi. Szynkę możemy wykorzystać również aby przygotować pyszne bitki, które możemy podać z dodatkiem ugotowanych ziemniaków oraz buraczków zasmażanych. Dodatkowo możemy przygotować z niej szarpaną wieprzowinę, która świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek lub burgerów. Szynkę możemy także podać w formie pulpetów w różnych sosach. Świetnie sprawdzi się również do przygotowania szynki pieczonej ze śliwką, która stanowi doskonały dodatek na święta. Szynkę można również zamarynować i przygotować z niej dobre, domowe wędliny na kanapki.
Szynka jest mięsem, które w 100 g zawiera około 145 kcal. Szynka zawiera również spore ilości białka, którego odpowiednia podaż wypływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Zwiększone zapotrzebowanie na spożycie białka posiadają osoby aktywne fizycznie. Dodatkowo znajdziemy w niej tłuszcz. Szynka wieprzowa jest źródłem wapnia, żelaza, cynku, sodu, fosforu, potasu oraz magnezu. Znajdziemy w niej także niektóre witaminy z grupy B, witaminę D oraz witaminę E. Odpowiednia podaż żelaza w diecie może przyczyniać się do zmniejszonego ryzyka rozwoju anemii z powodu niedoboru tego składnika mineralnego. Dodatkowo żelazo wypływa na produkcję krwinek czerwonych, które odpowiadają za transport tlenu do komórek naszego organizmu. Witamina E, obecna w szynce wieprzowej, jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Zaliczana jest do grupy silnych przeciwutleniaczy, których spożywanie wpływa na zmniejszoną produkcję wolnych rodników – wypływa to na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowolnienie procesu starzenia się skóry. Odpowiednia podaż witaminy E wypływa również na prawidłowe funkcjonowanie naszego wzroku. Do głównych objawów niedoboru witaminy E możemy zaliczyć zmęczenie, anemię, kłopoty z koncentracją, pogorszenie widzenia, zwiększoną podatność na infekcje lub bolesność mięśni.
Podsumowując wiesz już, do czego możesz wykorzystać szynkę wieprzową surową. Szynka pieczona w sosie własnym stanowi doskonały pomysł na pyszne danie obiadowe. Natomiast przepis na gulasz z wykorzystaniem szynki jest bardzo prosty i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Szynka wieprzowa zawiera spore ilości składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Szynkę warto przygotowywać w postaci gotowanej, duszonej lub pieczonej.