Co zrobić z rosołu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rosół to zupa, która wielu osobom kojarzy się z niedzielnym posiłkiem. Zwykle serwuje się ją bowiem na obiad w ten właśnie dzień. Gorący i smaczny rosół kojarzony jest z rodzinnym ciepłem i posiłkiem, który daje ukojenie w chorobie. Jednak co w przypadku, gdy ugotuje się go zbyt dużo? Najlepiej postawić na smaczne dania z rosołu, które da się przygotować w kilka chwil.
Co zrobić z rosołu? Rosół to smaczna zupa, która może być bazą wielu różnych dań. Jeśli nie wiesz, co zrobić z pozostałym rosołem sięgnij po te propozycje:
- możesz wykorzystać rosół do ugotowania innej zupy np. pomidorowej, czy jarzynowej;
- do przygotowania kaszotto lub risotto;
- do stworzenia sosów;
- do przygotowania galaretek;
- do gulaszów;
- do potrawki.
Rosół to doskonały pomysł na bazę do wielu zup, ale nie tylko. Co możemy zrobić jeszcze? Głównie używa się rosołu jako bazy do smacznych sosów. Możesz połączyć go z pieczonym lub gotowanym mięsem, śmietanką lub koncentratem pomidorowym. W każdej wersji stworzysz niezwykle smaczne dodatki do głównego dania. Jakie zupy można zrobić z rosołu? Najpopularniejsza jest chyba zupa pomidorowa, to właśnie ona często przygotowywana na bazie rosołu z poprzedniego dnia. Inne zupy, które równie świetnie smakują na bazie rosołu to:
- jarzynowa,
- pieczarkowa,
- ogórkowa,
- flaczki,
- krupnik.
A jak zrobić pomidorówkę z rosołu? Oto prosty przepis:
- Rosół podgrzej na małym ogniu, stopniowo dodawaj koncentrat pomidorowy.
- Wymieszaj całość i delikatnie zagotuj.
- Dodaj odrobinę śmietany i dalej podgrzewaj.
- Zupę podawaj z ulubionymi dodatkami.
Przygotowanie zupy z rosołu jest szybkie i tanie. Pozwala ograniczyć marnowanie surowców, a przy okazji nie trzeba spędzać czasu na ponowne przygotowanie bazy do zupy.
Rosół to jedna z tych zup, która w większości polskich domów gości na stołach każdego tygodnia. Nic dziwnego, to już po prostu tradycja. Bulion ten gotuje się na warzywach i mięsie. Tradycyjnie wykorzystuje się drób lub wołowinę. Najpopularniejszy jest zdecydowanie ten przygotowany na kurczaku, rzadziej na indyku. Czasami używa się również mięsa z królika. Staropolskie przepisy radziły, by rosół przygotowywać z perliczki, czy bażanta, jednak obecnie jest to jednak opcja niezwykle ekskluzywna. Do rosołu zwykle dodaje się sporo mięsa. Dzięki temu wywar jest niezwykle aromatyczny.
Rosół to jedna z tych zup, które nie tylko są smaczne, ale również niezwykle zdrowe. Bardzo często zaleca się jego spożywanie w przypadku choroby, gdyż może on polepszać samopoczucie. Rosół z kury ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i stymulujące układ odpornościowy. Co więcej, taki domowy bulion skutecznie nawilża śluzówki w nosie, łagodzi katar i kaszel, rozrzedzając śluz i ułatwiając jego wykrztuszanie, a para z gorącej zupy działa niczym kojący balsam na obolałe gardło. Rosół zawiera 19 różnych aminokwasów gotowych do wchłonięcia oraz bardzo dużą ilość witamin. To doskonałe źródło glutaminy. Glutamina przyspiesza regenerację kosmków jelitowych oraz błony śluzowej jelita.