Co zrobić z rabarbarem? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rabarbar to produkt, który dojrzewa od początku maja do końca lipca i charakteryzuje się kwaśnym smakiem. Do najbardziej powszechnych odmian rabarbaru możemy zaliczyć rabarbar ogrodowy, lekarski lub kędzierzawy. Rabarbar jest bardzo wartościowy, ponieważ posiada spore ilości składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. W dalszej części dowiesz się jakie potrawy z rabarbarem możesz przygotować. Sprawdzone przepisy z rabarbarem są dość proste i nie wymagają dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc co zrobić z rabarbarem? Rabarbar posiada dość szerokie zastosowanie w kuchni. Z rabarbaru często przygotowywane są pyszne desery. Dodatkowo wykorzystuje się go do zrobienia sorbetów, galaretek oraz przetworów (np. dżemów). Najczęściej jednak z dodatkiem rabarbaru przygotowywane są ciasta drożdżowe, tarty oraz strudle. Dodatek rabarbaru do wypieków doskonale równoważy słodycz ciast i wprawia, że wypieki są bardziej orzeźwiające. Najbardziej klasycznym przepisem z rabarbarem jest kompot, który stanowi doskonały pomysł na dodatek do obiadu. Rabarbar możesz wykorzystać również jako składnik sosów, które idealnie komponują się z mięsami.
Rabarbar posiada wiele właściwości zdrowotnych. Stanowi on doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych. Do witamin obecnie w rabarbarze możemy zaliczyć witaminę A, witaminę C oraz witaminę E. Natomiast do składników mineralnych zaliczymy magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń. Rabarbar jest także niskokaloryczny, dlatego warto wykorzystać go w diecie redukcyjnej. Dodatkowo rabarbar wykazuje działanie przeciwzapalne. Jest bogaty w fitoestrogen, czyli naturalne związki, które występują w roślinach i posiadają właściwości grzybobójcze oraz przeciwutleniające. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy przyczynia się do zmniejszenia produkcji wolnych rodników oraz do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, a także do opóźnienia procesów starzenia się organizmu.
Podsumowując: wiesz, co możesz zrobić z wykorzystaniem rabarbaru. Rabarbar wykorzystuje się w kuchni do przygotowania dań na słodko oraz na słono. Rabarbar stanowi doskonałe przełamanie mięs, dlatego warto przygotować pyszne sosy z jego udziałem. Łodyga rabarbaru jest delikatnie kwaskowata, dlatego dania przygotowane z jego wykorzystaniem są bardzo orzeźwiające. Rabarbar posiada również spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Rabarbar jest źródłem kwasu szczawiowego, który spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do rozwoju kamicy nerkowej - osoby zmagające się z kamieniami nerkowymi nie powinny spożywać rabarbaru. Smaczne ciasta z rabarbarem z ogródka stanowią doskonałą propozycję na dodatek do kawy i herbaty, szczególnie w sezonie letnim. Rabarbar stanowi również doskonały pomysł na przetwory, które stanowią dobry dodatek do wypieków w sezonie zimowym (gdy ograniczony jest dostęp do świeżych owoców).