Co zrobić z piersiami kurczaka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kura domowa to ptak hodowlany, którego nie znajdziemy na wolności. Udomowienie kur nastąpił około 3 tysiące lat p.n.e. w Indiach, chociaż niektóre badania mówią nawet o VI w. p.n.e. w Chinach. Podczas wykopalisk w Biskupinie znaleziono ślady bytności kur, co wskazuje, że 500 lat p.n.e. znalazły się one na terenach Polski. Obecnie najczęściej znaleźć można kury brojlery, czyli rodzaj intensywnie tuczony i przeznaczony na ubój.
Kury spożywane są przez ludzi niemalże w całości. Najczęściej wybierane fragmenty to pierś, ćwiartka- noga, skrzydełka, podroby oraz korpus, szyja i łapki.
Co zrobić z piersiami kurczaka? Możliwości wykorzystania tego kawałka są nieograniczone. Najczęściej przygotowywane są jako kotleciki lub podane w sosie. Taki rodzaj przygotowania króluje wśród dań dla dzieci. Panierowany filet drobiowy z dodatkiem frytek to ulubione danie najmłodszych. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić takie kotleciki to wystarczy mięso zapanierować w jajku, mące i bułce tartej, a następnie usmażyć na rozgrzanym tłuszczu.
Na stołówkach króluje potrawka z kurczaka, czyli kawałki mięsa przygotowane z dodatkiem warzyw korzeniowych w sosie własnym z dodatkiem mąki. To danie, choć nie zawsze pyszne np. w szpitalach to idealny przykład na danie łatwostrawne, idealne dla osób np. po zabiegach operacyjnych.
Piersi z kurczaka można po prostu zamarynować w ulubionych przyprawach i upiec lub usmażyć bez dodatku panierki. Tak przygotowane mięso można wykorzystać zamiast wędliny na kanapki, jako dodatek do innych dań lub samodzielnie danie. Pieczone piersi świetnie nadają się do zawinięcia w pszennej placki i przygotowanie z nich tortilli.
Pokrojone i podsmażone kawałki piersi kurczaka można wykorzystać jako podstawę sosów do makaronu, kasz lub ryżu. W zależności od użytych przypraw i dodatków można przygotować dania z całego świata- przez kurczaka w sosie słodko-kwaśnym, leczo z mięsem z kurczaka, po włoskie makaronu z sosem pomidorowym czy pesto. Każdy pomysł na wykorzystanie kurczaka będzie dobry.
Potrawy z użyciem piersi z kurczaka są niezwykle sycące, smaczne i mają wiele wartości odżywczych. Przygotowując dania z kurczaka, warto jednak zwracać uwagę czy użyte mięso jest na pewno świeże. Jeśli mięso jest jędrne, nie lepi się i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, to znaczy, że nadaje się do spożycia. Drugą ważną kwestią jest to, by zjeść w całości ugotowane mięso. Surowe mięso z kurczaka jest niebezpieczne dla zdrowia. Surowe mięso może posiadać bakterie, które mogą spowodować silne zatrucia pokarmowe.
Kolejną kwestią sporną jest również mycie mięsa z kurczaka przed jego użyciem. Na pewno nie należy tego robić przed mrożeniem. Według badań naukowych mięsa przed obróbką termiczną nie trzeba myć, jednak wiele osób czuje się nieswojo, używając nieumytego mięsa. Stąd też wiele dyskusji na ten temat.
Drób to nazwa na mięso uzyskane z ptactwa hodowlanego. Zaliczamy do niego kurczaki, kury, perliczki, indyki, kaczki, gołębie i gęsi. Najbardziej popularne jest mięso z kurczaka i z indyka. Mięso z kurczaka jest tanie, dlatego też dużo chętniej jest spożywane. Jest łatwostrawne, dlatego może być spożywane od samego początku rozszerzania diety dzieci. W 100 g piersi kurczaka bez skóry znajduje się tylko 99 kcal i 1,3 g tłuszczu. Jako produkt niskokaloryczny szczególnie chętnie wybierany jest podczas stosowania diety niskokalorycznej. W mięsie z drobiu znajdują się spore ilości witamin z grupy B. Znajdziemy również witaminę A, D oraz E. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na obecność w mięsie żelaza, a dokładniej dobrze przyswajalnego żelaza hemowego. Do 6. miesiąca życia dziecka ma ono zapewnione rezerwy żelaza w organizmie. Z czasem rezerwy te zostają wyczerpane, dlatego istotne jest by wraz z dietą dostarczać tego składnika. Żelazo pochodzące z produktów odzwierzęcych jest lepiej przyswajane niż to pochodzące z roślin. Mimo to ważne jest by spożywać również roślinne źródła tego pierwiastka. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza odpowiednie ilości składników odżywczych, zapewniając zdrowie i dobre samopoczucie.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się co na obiad, a właśnie rozmrażasz lub kupiłeś piersi z kurczaka, to po prostu daj się ponieść swojej fantazji. Kto wie, może wymyślisz przepis na kurczaka tak idealnego, że będzie to wstęp do otwarcia własnej restauracji?