Co zrobić z papryczek chili? Co jeszcze warto wiedzieć?
Co zrobić z papryczek chili? Chili to przyprawa, której zwykle nie używa się w zbyt dużych ilościach. Dzieje się tak ze względu na dużą ostrość. Papryczki chili można jednak dodawać do:
- gulaszy,
- sosów i dipów,
- zup,
- potrawek,
- makaronów,
- dań jednogarnkowych,
- przetworów,
- marynat.
Jeśli zastanawiasz się, co można zrobić z papryczek chili, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na przetwory z papryczek chili. Papryczki chili wspaniale sprawdzają się jako dodatek do wielu dań. Jednak to niejedyna opcja. Można je również marynować do słoików na zimę. A jak zrobić takie przetwory? Możesz wykorzystać różnego rodzaju zalewy. Sprawdzić się zarówno octowa z dodatkiem cukru, jak i również w oleju. Papryczki marynowane w oleju są jednym z przysmaków w niektórych krajach azjatyckich. Niezwykle popularne jest również suszenie papryczek. Dzięki temu powstanie z niej naprawdę fantastyczna przyprawa, którą można wykorzystać do potraw tworzonych na co dzień.
Papryczka chili ze względu na swój ostry smak na pewno znajdzie swoje miejsce w diecie osób, które kochają pikantne potrawy. Na świecie jest mnóstwo różnych papryczek, które różnią się między sobą stopniem ostrości. Warto wybierać takie, które są odpowiednie dla nas. To świetna opcja na eksperymenty.
Papryczka chili często jest spożywana ze względu ans woje dobroczynne właściwości. Jednak wystarczy dodać jej nieco zbyt dużo, by danie było zbyt ostre, a przy tym niemożliwe do zjedzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Nic prostszego, możesz sięgnąć po proste kuchenne składniki, które zmniejszą ostrość:
- odrobina jogurtu lub mleka,
- sok z cytryny,
- surowy ziemniak lub marchewka.
To proste sposoby na to jak pozbyć się z potrawy nadmiaru ostrych przypraw. Dzięki ich dodatkowi nawet najbardziej pikantne danie przestanie być tak ostre.
Papryczki chili są bogate w witaminę C - w 100 gramach znajduje się aż 240 procent dziennego zapotrzebowania tej substancji - witaminę A, B6, żelazo, magnez, a także potas i mangan. A kapsaicyna w papryczkach chili nie tylko nadaje im ostry smak, lecz także przyspiesza spalanie tłuszczu i wspomaga odchudzanie. Opublikowane wyniki metaanalizy potwierdziły, że umiarkowane, dzienne spożycie kapsaicyny (w ilości nie większej niż 5 sztuk) może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka raka żołądka o 45%. Warto jednak nie przesadzać - większa ilość, zwłaszcza w połączeniu z dużymi dawkami soli może niestety prowadzić do odwrotnego skutku, poprzez drażniące działanie na śluzówkę układu pokarmowego. Kapsaicyna drażniąc błonę śluzową żołądka, wzmaga apetyt i wydzielanie soków żołądkowych, ułatwiając trawienie. Spożywanie chili może przynieść ulgę w bólach głowy, migrenach oraz bólach zatok.
Pamiętaj jednak, że papryczka chili nie sprawdzi się dla każdego. Powinny na nią uważać zwłaszcza osoby:
Ostrych przypraw i ostrych potraw nie powinny spożywać:
- osoby z problemami z układem pokarmowym,
- osoby ze stanami zapalnymi błony śluzowej przewodu pokarmowego,
- cierpiący na zespół jelita drażliwego,
- zmagający się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
- chorzy na refluks żołądkowo-przełykowy.