Co zrobić z mięsa z rosołu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rosół to jedna z tych zup, która w większości polskich domów gości na stołach każdego tygodnia. Nic dziwnego, to już po prostu tradycja. Bulion ten gotuje się na warzywach i mięsie. Tradycyjnie wykorzystuje się drób lub wołowinę. Najpopularniejszy jest zdecydowanie ten przygotowany na kurczaku, rzadziej na indyku. Czasami używa się również mięsa z królika. Staropolskie przepisy radziły, by rosół przygotowywać z perliczki, czy bażanta, jednak obecnie jest to jednak opcja niezwykle ekskluzywna. Do rosołu zwykle dodaje się sporo mięsa. Dzięki temu wywar jest niezwykle aromatyczny. Jednak po ugotowaniu wywaru pozostaje pytanie — co zrobić z mięsa z rosołu? Można oczywiście zjadać je tak po prostu, jednak dla wielu osób gotowane mięso nie jest dość apetyczne. Wtedy doskonale sprawdzi się ciekawy pomysł na obróbkę tych kawałków mięsa, by dać im drugie życie.
Mięso z rosołu jest składnikiem, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Wcale nie musi lądować w koszu na odpadki. W zależności od tego, jaki kawałek mięsa posiadasz, możesz go:
- Zapanierować i usmażyć lub upiec.
- Zmielić i wykorzystać jako farsz.
- Oddzielić od kości, poszarpać i dodać do zapiekanek lub makaronów.
- Jeśli to drób — zrobić potrawkę.
- Upiec pasztet.
- Zrobić kotlety.
Więcej inspiracji znajdziesz w przepisach poniżej. Farsz z mięsa z rosołu możesz wykorzystać w dowolny sposób. Idealnie sprawdzi się do nadziewania klusek, pierogów, ale również warzyw. Mięso z rosołu może być pyszne, choć zwykle kojarzy się tylko z rozgotowanym, lekkostrawnym kawałkiem, które je się raczej z przymusu, to poniższe przepisy pokazują, że może być zupełnie inaczej. Można je na przykład podać smażone w panierce z frytkami i surówką.
Zapewne zastanawiasz się jednak jak przyrządzić wołowinę, która wylądowała w Twojej zupie. Faktycznie, z drobiem jest nieco łatwiej, nie trzeba się długo zastanawiać, jak wykorzystać skrzydełka, czy nóżkę. Mięso wołowe najlepiej jest po prostu zmielić. Jaka jest najprostsza potrawa na jego bazie? Na przykład łazanki. Są smaczne, a do tego szybkie. Inne dobre rozwiązanie na obiad to różnego rodzaju zapiekanki, a jeśli masz nieco więcej czasu, świetnie sprawdzą się na przykład pyzy.
Do przygotowywania rosołu można użyć różnego rodzaju mięsa. Od jego doboru będzie zależał końcowy smak potrawy. Warto jednak skupić się również na właściwościach odżywczych mięsa. Mięso czerwone takie jak wołowina nie powinno gościć w menu zbyt często. Dlatego, że jest źródłem wielu nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze negatywnie wpływają na układ krwionośny. Zamiast tego lepiej jest wybierać chudy drób, taki jak kurczak, czy indyk. To mięso nie tylko ma zminimalizowany udział tłuszczów nasyconych, ale również zawiera sporo białka. Dodatkowo to wspaniałe źródło tryptofanu, czyli prekursora serotoniny — hormonu szczęścia, a także witamin z grupy B oraz selenu. Dlatego również dalsze potrawy z jego użyciem są lepszy wyborem dla zdrowia. Poniżej znajdziesz wiele propozycji jak wykorzystać mięso z rosołu w zdrowy sposób.