Co zrobić z kalarepy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kalarepa to warzywo, które nie pojawia się w menu zbyt często. Choć ma dość neutralny smak, wiele osób zastanawia się, co można z niej zrobić. Warto się tego dowiedzieć i zacząć włączać ją do swojego menu.
Co zrobić z kalarepy? To warzywo, które dla wielu stanowi ogromne wyzwanie, jeśli chodzi o jej przygotowanie. Kalarepa głównie sprawdza się w surówkach, możesz jednak przygotować z niej też:
- frytki,
- zupę,
- placki,
- kiszonki,
- kotlety,
- faszerowaną kalarepę,
- zapiekanki,
- soki i koktajle.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić smaczne dania z kalarepy, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam pyszne przepisy pomysł na dania z kalarepy.
Jak kalarepa, to przede wszystkim surówki. Pasuje do nich niezwykle dobrze. Surówka na bazie kalarepy stanowi doskonały dodatek do obiadu. Możesz połączyć ją z marchewką, czy jabłkiem. Dodać jogurt lub odrobinę majonezu. Z każdym dodatkiem smakuje naprawdę dobrze. Jest łagodna w smaku, więc jeśli lubisz dania z większą ilością smaku, nie oszczędzaj na pieprzu.
Kalarepa nadaje się również na przetwory. Możesz zapasteryzować ją z kwaskiem cytrynowym. Świetnie sprawdzi się również ta marynowana w occie. Choć przetwory z dodatkiem kalarepy nie są zbyt popularne, dobrze jest je wypróbować, bo smakują wybornie. Będą doskonałą alternatywą dla dużo popularniejszych ogórków, cukinii, czy papryki.
To najlepsze warzywo dla osób kochających naprawdę lekkie dania. Doskonale sprawdzi się jako baza do obiadu. Możesz przerobić ją na smaczną, ale naprawdę ciekawą zupę. Zarówno w wersji kremowej, jak i czystej. Sprawdzi się z grzankami, czy groszkiem ptysiowym. To również dobre rozwiązanie na bazę do placków i warzywnych kotletów. Smażona kalarepa po prostu zachwyca swoim ciekawym smakiem. Fani kuchni fast food będą zachwyceni smacznymi frytkami na bazie kalarepy. Są proste w przygotowaniu, a smakują naprawdę fantastycznie. Idealnie sprawdzą się z dodatkiem domowego ketchupu, czy sosu jogurtowego.
Jeśli wolisz dania w wersji płynnej, sięgnij po smaczny sok na bazie kalarepy. Jest prosty w przygotowaniu, a przy okazji naprawdę smaczny. Możesz dorzucić do kalarepy inne warzywa, które sprawią, że całość będzie smaczna i odżywcza. Sprawdzi się również na diecie.
Choć może się wydawać inaczej, kalarepa nie jest warzywem korzeniowym. Zarówno bulwa, jak i liście znajdują się ponad powierzchnią ziemi. Tylko korzeń pobiera składniki odżywcze. Jest to warzywo znane w starożytności, gdzie było doceniane za wysoką wartość odżywczą. Kalarepa podobnie jak kalafior, brokuł, jarmuż, brukselka i kapusta należy do rodziny warzyw kapustnych. Podobnie jak inne z tej grupy, zawiera mnóstwo cennych właściwości. Kalarepa to pyszne, bardzo zdrowe, ale jednocześnie niedoceniane warzywo. Gości na stołach zdecydowanie zbyt rzadko.
Łagodna, słodkawa w smaku kalarepa zawiera pokaźną liczbę witamin, składników mineralnych a przede wszystkim błonnika pokarmowego co czyni ją bardzo niskokaloryczną. Podobnie jak inne zielone warzywa liściaste, również kalarepa wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Jest dobrym źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B.