Co zrobić z jarmużu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jarmuż to roślina dwuletnia, którą trudno znaleźć w dzikim środowisku. Zaliczana jest do rodziny kapustowatych a uprawiana w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Uwielbia chłodniejszy klimat dlatego często gości w polskich ogródkach warzywnych. Aż do końca średniowiecza jarmuż był jednym z najpopularniejszych zielonych warzyw w Europie, choć pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą już z IV wieku p.n.e. dokładnie z Grecji. Już wtedy była uprawiana jako roślina jadalna i ozdobna. To ostatnie zawdzięcza swojemu niesamowitemu wyglądowi. Z grubej łodygi wyrastają postrzępione, długie liście układające się w piękną rozetę. Oprócz tego wytwarza małe, żółte kwiatostany o równie postrzępionych płatkach.
Jarmuż jak większość zielonych warzyw to prawdziwa bomba witaminowa. W jego liściach i łodygach znaleźć można wiele składników odżywczych takich jak białko, błonnik, witaminy C, K i z grupy B. Błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego, oczyszczając go z pozostałości zalegających w jelitach, a także zwiększając wytwarzanie np. soku żołądkowego, co przyspiesza trawienie. Witamina K bierze czynny udział w procesie krzepnięcia krwi i regulacji gospodarki wapniowej. Jej niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia. Oprócz tych witamin w jarmużu mamy również składniki mineralne takie jak wapń, potas, cynk, fosfor czy żelazo. To także dobre źródło przeciwutleniaczy np. sulforafanu, który jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów zmniejsza ryzyko rozwinięcia choroby nowotworowej. Podsumowując: jarmuż jest naprawdę zdrowy i ważny dla naszego zdrowia.
No dobrze, ale co zrobić z jarmużu, by danie z dodatkiem tych zielonych listków było po prostu zdrowe i smaczne? Jarmuż jako roślinę kapustną można przyrządzić na ciepło lub spożywać na surowo. W wersji surowej świetnie uzupełni koktajle owocowe i warzywne w błonnik i witaminy. Można go zblendować z selerem naciowym, jabłkiem i cytryną by powstała prawdziwa bomba witaminowa. Świetnie smakuje również ze szpinakiem, ananasem, mango, wodą kokosową i mlekiem migdałowym. Jeśli lubisz szybkie i smaczne śniadania zblenduj jarmuż z bananem, jogurtem naturalnym, borówkami i płatkami owsianymi – ekspresowy posiłek gotowy. Ze względu na swój zielony kolor i twardszą strukturę idealnie wpasowuje się do sałatek.
Jarmuż na ciepło możesz przemycić w prawie każdej potrawie. Nadaje się jako dodatek do zup, muffinów jajecznych, szakszuki, sosów, dań mięsnych lub dań jarskich. Możliwości są nieograniczone i naprawdę wiele, tradycyjnych dań uda się przyrządzić z dodatkiem jarmużu. Potrawy takie jak sałatki powinny przynajmniej raz dziennie pojawiać się na naszych stołach.
Możesz przygotować z niego pesto blendując go z czosnkiem, prażonymi płatkami migdałów, parmezanem i oliwą. Taki sos to świetny pomysł na zdrowy i udany obiad na szybko.
Czy wiesz, że z jarmużu możesz przygotować również chipsy? Dzięki swojej strukturze porwane na kawałki liście jarmużu, które doprawisz i upieczesz, mogą być świetną przekąską do seansu filmowego. Taki rodzaj przegryzki na pewno doceni każdy fan zdrowego odżywiania.
Z jarmużu możesz ugotować również zupę krem. Jeśli masz w swoim domu dziecko, które stroni od warzyw to może właśnie „zupa shrekowa” przekona go, że zielone wcale nie znaczy okropne?
Przepisy na dania z jarmużu na pewno na dłużej zagoszczą w Twojej kuchni. Te niepozorne, zielone listki to prawdziwa bomba, za którą Twój organizm się odwdzięczy.
Podsumujmy więc, co można zrobić z jarmużu:
- koktajle, smoothie, soki
- chipsy
- zupy
- sos pesto
- sałatki
- surówki
Jarmuż może być dodatkiem do:
- kasz, np. pęczaku
- mięs, np. piersi z kurczaka
- ryb, np. dorsza
- makaronów, np. spaghetti
- ryżu, np. risotto
- zup, np. zupy z soczewicy
- sosów
- dań jednogarnkowych takich jak np. bigos z jarmużu
- zapiekanek, np. ziemniaczanych
- dań jajecznych, np. szakszuki