Co zrobić z dyni? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dynia to roślina z rodziny dyniowatych. Owoce dyni mogą osiągać masę nawet do 200 kg. Obecnie możemy wyhodować także dynie ozdobne, które nie nadają się do spożycia. Dynię można piec, gotować w wodzie lub na parze. Na naszej stronie dowiesz się jak przyrządzić najlepsze potrawy z dyni. Pyszne potrawy przygotowane na bazie dyni mają piękny, pomarańczowy kolor, który zachęca do jedzenia. Dodatkowo wypieki przygotowane na bazie dyni świetnie sprawdzą się do przemycenia do diety warzywa — jest to dobre rozwiązanie w diecie osób, które nie przepadają za warzywami. Dynia bogata jest w wiele substancji odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
A więc co zrobić z dyni? Dynia posiada szerokie zastosowanie w kuchni. Możemy przygotować z niej dania do jedzenia na słodko oraz na słono. Dynia świetnie sprawdzi się do przygotowania zup tradycyjnych oraz kremów, placków dyniowych, kotletów na bazie warzyw, sosów do makaronów, sałatek, smarowideł do kanapek, puree dyniowego. Dynię możemy również wykorzystać do przygotowania pysznych wypieków (np sernika dyniowego lub tarty dyniowej), muffinek lub babeczek oraz przetworów na zimę (np. dżemu z jabłek i dyni lub dyni w occie). Dodatkowo w kuchni możemy wykorzystać pestki z dyni — prażone doskonale pasują jako chrupki element zup krem oraz dodatek do sałatek.
Dynia to bogate źródło witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na wiele funkcji naszego organizmu. W dyni znajdziemy następujące witaminy: witaminę A, witaminę E, witaminę C oraz niektóre witaminy z grupy B. Do składników mineralnych występujących w dyni możemy zaliczyć: żelazo, fosfor, magnez, selen, cynk, miedź oraz mangan. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, ponieważ w 100 gramach zawiera tylko 30 kcal. Dynia jest również bogata w beta-karoten, który nadaje jej pomarańczowy kolor. Dodatkowo beta-karoten jest zaliczany do przeciwutleniaczy, które zmniejszają produkcję wolnych rodników oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Beta-karoten korzystnie wpływa również na funkcjonowanie narządu wzroku i mniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C jest niezwykle ważne w okresie wzmożonej zachorowalności, ponieważ witamina ta wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego. Dodatkowo witaminy A, E oraz C zaliczane są do przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się skóry. Pestki dyni bogate są natomiast w cynk, siarkę, magnez, wapń praz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Podsumowując: wiesz już, co można przygotować z dyni. Na stronie znajdziesz przepisy na dania z wykorzystaniem tego pysznego warzywa. Potrawy z dyni są przeważnie szybki i proste w przygotowaniu, dlatego nie musisz posiadać dużego doświadczenia kulinarnego. Smaczne i sprawdzone dania z dyni można przygotować na słodko lub na słono. Łatwe w przygotowaniu dania z dyni możemy podać równie na śniadanie, obiad, kolację lub deser.