Co zrobić z czerwonych porzeczek?

Co zrobić z czerwonych porzeczek
Co zrobić z czerwonych porzeczek
ikona podziel się
Opublikowano: 10.06.2023 r., 0:19 | Autor: Patrycja Czerwiak

Czerwone porzeczki, to niezwykle smaczne, ale również bardzo zdrowe owoce. Znane są głównie ze względu na swój kwaskowy smak, choć dla wielu jest on przeszkodą w przygotowaniu z nich dań. Co zrobić z czerwonych porzeczek, by wykorzystać ich walory?

Oto najpopularniejsze propozycje:

  1. Dżemy,
  2. Soki,
  3. Galaretki,
  4. Kompoty,
  5. Nalewkę,
  6. Wino,
  7. Ciasto.

Jeśli szukasz przepisów na te pyszne przetwory, koniecznie zajrzyj do propozycji poniżej.

Co zrobić z czerwonych porzeczek? Co jeszcze warto wiedzieć?

Czerwone porzeczki, to niezwykle smaczne, ale również bardzo zdrowe owoce. Te małe, okrągłe, czerwone owoce pomagają m.in. złagodzić dolegliwości żołądkowe, wspierają układ krążenia i wzmacniają układ odpornościowy. Znane są głównie ze względu na swój kwaskowy smak, choć dla wielu jest on przeszkodą w przygotowaniu z nich dań. Zwykle wykorzystuje się je jako dodatek, jednak czerwone porzeczki mogą również grać główną rolę we wszystkich przepisach. Co zrobić z czerwonych porzeczek, by wykorzystać ich walory?

Oto najpopularniejsze propozycje:

  1. Dżemy,
  2. Soki,
  3. Galaretki,
  4. Kompoty,
  5. Nalewkę,
  6. Wino,
  7. Ciasto.

Jeśli szukasz przepisów na te pyszne przetwory, koniecznie zajrzyj do propozycji poniżej. Przepisy na przetwory z czerwonych porzeczek sprawdzą się doskonale dla każdego miłośnika prostych, owocowych wyrobów domowych. Dowiesz się z nich jak zrobić najlepsze dżemy, czy nalewki na zimę. Przetwory do słoików, to nie tylko smaczna opcja, ale również niezwykle ekologiczna. Pozwala przechowywać owoce przez dłuższy czas i nie narażać je na zepsucie, czy zmarnowanie.

Teraz gdy już wiesz, jak przygotować dobre przetwory na bazie porzeczek, możesz bez wahania sięgnąć po te owoce w pełni sezonu. Są smaczne, lekko kwaskowate, ale naprawdę wspaniale sprawdzają się w kuchni. Zwykle używamy ich do dżemów, czy konfitur, ale dobrze sprawdzają się także te świeże. Możesz użyć ich do sałatek, również tych wytrawnych. Porzeczki jednak szybko tracą swoją jędrność i łatwo się psują, dlatego, jeśli masz ich naprawdę sporo, koniecznie wykorzystaj jeden ze sposobów na ich zakonserwowanie. Sięgnij po soki, konfitury, ale również wspaniałe nalewki. Kompot z czerwonej porzeczki to świetna alternatywa dla letniej lemoniady z cytryną. Można pić go na ciepło i na zimno. Wino z czerwonych porzeczek sprawdzi się doskonale na letnie wieczory, gdyż jest niezwykle delikatne i bardzo lekkie. Choć konfitury z czerwonych porzeczek nie są dostępne w sklepie, więc raczej nie można ich nazwać bardzo popularnymi, to warto sprawdzić, jak wspaniale smakują, przygotowując je samodzielnie w domu.

Czerwona porzeczka od stuleci wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze, które wspomagają pracę układów krążenia i trawiennego, pomagają zwalczyć przeziębienie i korzystnie wpływają na wygląd skóry. Dzięki dużej ilości potasu doskonale radzą sobie z nadciśnieniem tętniczym, a witamina PP reguluje poziom cholesterolu. Przez to zmniejsza się ryzyko miażdżycy. Zawarte w nich pektyny dbają o prawidłową pracę jelit, poprawiają wypróżnianie i wspomagają mikroflorę bakteryjną. Dostarczają witaminę C oraz żelazo i to już czyni je korzystnym owocem dla wegan. Żelazo i witamina C bardzo się lubią! Żelazo pochodzące z roślin w towarzystwie witaminy C po prostu lepiej się wchłania. W porzeczkach znajdziemy cenne kwasy organiczne, a także szereg makro- i mikroelementów, jak wspomniane już żelazo i potas, a także W porzeczkach znajdziemy cenne kwasy organiczne, a także szereg makro- i mikroelementów, jak wspomniane już żelazo, wapń, magnez, miedź. Z tego powodu powinny często gościć w menu.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto