Co zrobić z burakami z zakwasu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiszenie jest jedną z najstarszych i najzdrowszych metod zabezpieczania żywności przed psuciem się. Choć kiszenie kojarzy się głównie z kapustą i ogórkami, procesowi temu poddaje się coraz więcej warzyw, w tym buraki. Zakwas z buraków jest niezwykle cenny dla zdrowia, zwłaszcza ten przygotowany samodzielnie w domu. Jednak często pojawia się pytanie: co zrobić z burakami z zakwasu? Oto najpopularniejsze propozycje:
- Zrób sok lub smoothie,
- Przygotuj surówkę,
- Wykorzystaj jako przekąskę,
- Stwórz sałatkę,
- Upiecz chipsy,
- Przygotuj smaczną zupę,
Jeśli szukasz inspiracji na pyszne dania z buraka, koniecznie sprawdź inspiracje zgromadzone poniżej.
Teraz gdy już wiesz, jak wykorzystać buraki z zakwasu, możesz znaleźć pomysł na najlepsze dania z buraczków i przygotować je dla swojej rodziny. Buraki z zakwasu mają nawet więcej zdrowotnych właściwości, niż te tradycyjne, dlatego warto po nie sięgać. Panuje przekonanie, że po ukiszeniu, buraki nie nadają się już do użycia. Nie jest to prawda. Można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. By nie zmarnować tak pysznych i wartościowych buraków najlepiej od razu je wykorzystać. Jednak jeśli nie możesz tego zrobić, bardzo ważne jest również odpowiednie ich przechowywanie. Ukiszone buraki z zakwasu można pokroić, poszatkować, zetrzeć i w każdej z tych form przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce.
Kiszone buraki mają różnorodne zastosowanie. Jeśli nie wiesz, do czego użyć tego warzywa, to zwykle będą pasować tam, gdzie tradycyjny burak. Jednak nadają się także do innych dań. A więc co z nich zrobić najlepiej? Najzdrowszą opcją jest przygotowanie soku. Nie używa się do tego żadnej dodatkowej obróbki termicznej, dzięki czemu nie tracą swoich cennych właściwości. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy dbają o zdrową dietę. Buraki kiszone sprawdzą się też doskonale w koktajlach. Jednak muszą to być koktajle typowo warzywne. Kiszonki słabo sprawdzają się w duecie z owocami. Idealnie za to komponują się z jarmużem, szpinakiem i odrobiną czosnku. To prawdziwa bomba witaminowa. Można je również używać do sałatek i surówek. W takiej wersji również brzmią wspaniale. Z dodatkiem pysznego sosu winegretu, czy sosu na bazie musztardy stworzą doskonały dodatek do głównego dania. Możesz je też połączyć z jajkiem, czy kaszą, by przygotować idealną propozycję na sycący lunch.
Czy warto wprowadzić kiszone buraki do swojej diety? Jak najbardziej! To prawdziwa skarbnica prozdrowotnych właściwości. Wpływają na prawidłową pracę jelit – zapobiegają zaparciom. Dzięki obecności witaminy C – przyczyniają się do poprawy stanu naszej skóry, wpływają na poprawę profilu lipidowego we krwi i na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Kiszone buraki pomagają w walce z rakiem, a szczególnie z nowotworem typu białaczka. Azotany, zawarte w tym warzywie, obniżają ciśnienie krwi, a kwas foliowy wspomaga profilaktykę chorób serca. W trakcie procesu fermentacji dochodzi również do wytworzenia w burakach probiotyków, czyli pożytecznych bakterii, poprawiających odporność i wspierających działanie układu pokarmowego. Probiotyki mogą również chronić przed szkodliwymi bakteriami, minimalizować częstotliwość występowania wzdęć, gazów, zaparć.