Co zrobić z białek?

Co zrobić z białek
Co zrobić z białek
ikona podziel się
Opublikowano: 15.11.2022 r., 20:06 | Autor: Magda Panek

Najbardziej popularnym pomysłem na wykorzystanie białek jaj jest przygotowanie bezy (bezy Pavlova, mini bezików, tradycyjnej bezy czy tortu bezowego. Do innych pomysłów aby wykorzystać nadmiar białek możemy zaliczyć przygotowanie:

  • białkowego omletu;
  • jajecznicy z większą ilością białek;
  • niektórych ciast (np zebry na samych białkach);
  • bezy na wierzch niektórych ciast;
  • ciasteczek;
  • lukru;
  • sałatek;
  • dietetycznych deserów na bazie ubitych białek;
  • pasztetów warzywnych z dodatkiem białek.

Co zrobić z białek? Co jeszcze warto wiedzieć?

Białka jaj kurzych to dobre źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo białko jaja kurzego uznawane jest za białko wzorcowe, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy. Na naszej stronie znajdziesz pomysły na potrawy z wykorzystaniem białek jaj, a w dalszej części dowiesz się co przygotować z białek, aby nie zmarnować ich nadmiaru.

A więc co zrobić z białek? Najbardziej popularnym pomysłem na wykorzystanie białek jaj jest przygotowanie bezy (bezy Pavlova, mini bezików, tradycyjnej bezy czy tortu bezowego. Do innych pomysłów aby wykorzystać nadmiar białek możemy zaliczyć przygotowanie wypieków, np zebry przy wykorzystaniu samych białek. Dodatkowo możemy przygotować bezę na wierzch ciasta, np sernika z bezą. Białka jaj świetnie sprawdzą się jako składnik do wypieku pysznych ciasteczek. Na ich bazie możemy przygotować także lukier do ozdoby wypieków. Na bazie białek możemy przygotować także danie śniadaniowe, np omlet białkowy lub jajecznicę z większą ilością białek. Dodatkowo ugotowane białka możemy wykorzystać do przygotowania pysznych sałatek. Świetnie sprawdzą się również do przygotowania zapiekanek, pasztetów, kotletów czy dietetycznych deserów (np. dietetyczne ptasie mleczko z ubitych białek).

Białko jaja kurzego stanowi około 65-70% całkowitej masy jajka, jednak zawiera dużo mniej składników mineralnych oraz witamin niż żółtko. Zawartość wody w białku jaja kurzego wynosi około 88%, białko stanowi natomiast 11% całej masy białka jaja kurzego. Białko stanowi doskonałe źródło aminokwasów, które są niezbędne go prawidłowej regeneracji tkanek (mięśni, ścięgien, skóry czy paznokci). Białko nie zawiera cholesterolu oraz tłuszczów (te składniki obecne są w żółtku jaja kurzego). Białko jaja przyczynia się również do wzmocnienia układu odpornościowego. Odpowiednia podaż pełnowartościowego białka jest szczególnie ważna w diecie sportowców oraz młodzieży. Spożywanie białek jaj kurzych może również wspomóc wchłanianie wapnia oraz fosforu. Jaja kurze powinny być świeże oraz umyte przed ich wykorzystaniem, ponieważ w ten sposób zmniejszymy ryzyko zakażenia salmonellą. Dzięki właściwościom białka jest ono chętnie wykorzystywane również do przygotowania zabiegów pielęgnacyjnych, np chętnie wykorzystywane jest do przygotowania maseczek na twarz (ponieważ działa złuszczająco, poprzez usuwanie martwego naskórka). Maseczka z białek wpływa na utrzymanie elastyczności oraz wygładzenie naszej skóry.

Podsumowując: wiesz już, co można upiec lub usmażyć z wykorzystaniem białek jaj kurzych. Na naszej stronie znajdziesz przepis na lukier, bezę oraz omlet, do którego przygotowania wykorzystasz białka. Białko jaj kurzych uznawane jest za wzorcowe, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy. Potrawy przygotowane na bazie jaj kurzych świetnie sprawdzą się w diecie sportowców. Do diety warto włączyć całe jajko, ponieważ w żółtku znajdziemy spore ilości witamin oraz składników mineralnych — jednak samo białko również stanowi dobre źródło niektórych składników odżywczych.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto