Co zrobić z białej kapusty? Co jeszcze warto wiedzieć?
Biała kapusta jest warzywem niezwykle popularnym w polskiej kuchni. Jednak wiele osób wciąż nie do końca wie, jak najlepiej ją wykorzystać. Warto sięgać po nią, gdyż jest nie tylko bardzo tania i smaczna, ale również niezwykle wartościowa. Choć może się wydawać, że pasuje tylko do gołąbków, czy bigosu, nie jest to jednak prawda.
Co zrobić z białej kapusty? Biała kapusta to warzywo, które jest niezwykle uniwersalne. Można je wykorzystać w wielu różnych daniach, na przykład:
- surówki,
- bigos,
- łazanki,
- kapuśniak,
- gołąbki,
- minestrone,
- kiszonki,
- pierogi,
- kotlety,
- zapiekanka,
- dania jednogarnkowe,
- kapusta faszerowana
Biała kapusta to doskonały i tani pomysł na bazę wielu różnych potraw. Dania z białej kapusty goszczą na polskich stołach już od dawna. To dlatego, że są tanie, a przy okazji niezwykle smaczne. Z kapusty można przygotować nie tylko gołąbki, czy bigos. Może być smacznym dodatkiem do obiadu, jako ciekawa surówka.
Jeśli zastanawiasz się co ugotować z białej kapusty, by było pyszne i dobre nawet dla początkujących kucharzy, koniecznie sięgnij do propozycji zgromadzonych na tej stronie. Znajdziesz tam najlepsze przepisy na potrawy z białej kapusty.
Najpopularniejszym daniem przygotowanym na bazie kapusty jest niewątpliwie bigos. Bigos to jedna z tradycyjnych polskich potraw. Przygotowywany na bazie kapusty, ale również mięsa, grzybów i suszonych owoców. Dzięki temu charakteryzuje się niezwykłym smakiem. Zwykle przygotowywany jest przed świętami. Jego przygotowanie zajmuje jednak sporo czasu. Im dłużej się go gotuje i podgrzewa, tym bardziej aromatyczny się staje.
Innym niezwykle smacznym daniem na bazie kapusty białej jest kapuśniak. To zupa na bazie tego smacznego warzywa. Bardzo często gotowana na mięsnym wywarze, dzięki czemu jest niezwykle aromatyczna i smaczna. Można przygotować ją również w wersji jarskiej. Choć to najbardziej znana zupa na bazie kapusty, to istnieją również inne - np. pejzanka. Nieco mniej popularne, choć równie smaczne.
Z białej kapusty przygotowuje się również gołąbki. W liście tego warzywa zawija się różnego rodzaju farsze, a następnie całość gotuje się lub piecze. Najpopularniejszy farsz do gołąbków to oczywiście ten na bazie mięsa mielonego i ryżu. Jednak można przygotować wiele różnych farszy, również bez dodatku mięsa np. na bazie kaszy i grzybów.
Kapusta biała jest niskokaloryczna, dlatego pojawia się w wielu dietach odchudzających. Dodatkowo zawiera w sobie spory zestaw witamin, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Można ją spożywać na surowo, duszoną, gotowaną, kiszoną, a nawet smażoną. Zawiera olbrzymie ilości witaminy C, ale jest także dobrym źródłem błonnika pokarmowego, potasu, wapnia, żelaza, podobnie jak witamin z grupy B, a szczególnie kwasu foliowego. Specyficzny zapach gotowanej kapusty wynika z faktu, iż liście kapusty zawierają w sobie związki siarki. Szczególne właściwości lecznicze ma sok z kapusty. Picie go polecane jest osobom cierpiącym na wrzody żołądka w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.