Co zrobić z batatów? Co jeszcze warto wiedzieć?
Bataty, czyli słodkie ziemniaki, to warzywo, które wspaniale sprawdza się w wielu daniach. Bataty zazwyczaj są duże i mają pociągły kształt. Ich wnętrze najczęściej jest pomarańczowe, ale te słodkie ziemniaki mogą być też żółte lub białe. Istnieją różne odmiany batatów, ale niektóre są rzadziej spotykane w Polsce. Te warzywa mogą mieć białą, czerwoną, fioletową, żółtą lub pomarańczową skórkę. Te słodkie ziemniakami są również świetną alternatywą dla tradycyjnych ziemniaków, to dlatego, że mają bardzo niski indeks glikemiczny, a także wspaniały smak. Jednak ze względu na to, że jest dość egzotyczne, wiele osób zastanawia się: Co zrobić z batatów? Oto najciekawsze propozycje:
- frytki,
- faszerowane bataty,
- kotlety,
- zupa krem,
- zapiekankę,
- placki,
- ciasto,
- sałatkę,
- kopytka,
- curry,
- puree.
Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów na pyszne potrawy z batatów, koniecznie sprawdź poniższe propozycje. Znajdziesz tam niejeden przepis na dania z batatów, który zachwyci całą rodzinę. To idealna opcja, jeśli nie wiesz, co można zrobić z tych pysznych warzyw.
Bataty wspaniale sprawdzają się zarówno pieczone, jak i gotowane. Zastanawiasz się jak zrobić pieczone bataty? Dokładnie w ten sam sposób, co zwykłe ziemniaki. Możesz upiec je w mundurkach, pokroić w cząstki lub paski, a także nafaszerować je. W każdej wersji są naprawdę smaczne. Czas pieczenia zależy od ich wielkości, zwykle jest to od 25 do 55 minut.
Bataty doskonale sprawdzają się zarówno na obiad, jak i kolację. Mało osób wie też, że stanowią doskonały pomysł na deser. Z batatów można zrobić smaczny mus czekoladowy, budyń, czy ciasto. Niezwykle pyszne jest szczególnie brownie. To dlatego, że bataty naprawdę wspaniale komponują się z czekoladą.
Bataty zawierają dużo witamin: A, C, B6, PP, białka i błonnika. Mają też żelazo, potas, miedź i mangan. Są zdrowe i niskokaloryczne - 100 g batatów to tylko 85 kcal. Zawarte w nich enzymy rozkładają skrobię do cukrów, dzięki czemu jej ilość jest prawie zerowa. Zawierają śladowe ilości tłuszczu. Czerwona odmiana batatów to doskonałe źródło likopenu, który może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów. Bataty, nazywane również patatami, wilcami ziemniaczanymi lub słodkimi ziemniakami, początkowo znane były głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, a ich pierwsze uprawy datuje się na 750 rok p.n.e. Do Europy sprowadzono je w czasach kolumbijskich. Współcześnie są coraz popularniejsze na całym świecie.
Zastawiasz się, co jest zdrowsze bataty czy ziemniaki? Słodkie ziemniaki mają prawie dwa razy więcej błonnika i dużo więcej witaminy A niż zwykłe ziemniaki, zawierają też więcej niezbędnych mikroelementów przy tej samej kaloryczności (około 80 kcal). Bataty mają bardziej gęste składniki odżywcze, można więc przyjąć, że są zdrowsze. Bataty, w przeciwieństwie do ziemniaków, są bogate w witaminę A, zwłaszcza beta-karoten, który nadaje im charakterystyczną, pomarańczową barwę. Ponadto zawierają niewielkie ilości witaminy C i witamin z grupy B.