Co zrobić z aronii? Co jeszcze warto wiedzieć?
Aronia to owoc z rodziny różowatych. W Polsce najczęściej uprawiana jest aronia czarna, rzadziej czerwona. Aronia czarna zaliczana jest do gatunków roślin dziczejących. Dojrzałe owoce są jabłkowate i mają średnicę około 1 cm, ich barwa może być czerwona lub czarna. Owoce te są bardzo wartościowe, ponieważ posiadają spore ilości składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Z owoców aronii można przygotować wiele ciekawych przetworów. Na stronie znajdziesz sprawdzone przepisy na potrawy z wykorzystaniem aronii, a w dalszej części dowiesz się co z niej zrobić.
A więc co zrobić z aronii? Owoc świetnie sprawdzi się, aby przygotować domowe przetwory z aronii do słoików na zimę, jednak posiada również inne zastosowania w kuchni. Aronię można bez obawy zamrozić, aby cieszyć się jej obecnością poza sezonem jej dojrzewania. Najbardziej popularnym przetworem z aronii jest sok, który odpowiednio przygotowany nie powinien być cierpki. Owoce możemy również wysuszyć i dodawać jako dodatek do wypieków lub owsianek. Możemy przygotować również dżem lub konfiturę z aronii, które świetnie sprawdzą się jako dodatek do kanapki z twarogiem lub do dań mięsnych. Na bazie aronii przygotujemy również pyszne nalewki lub galaretki. Owoce doskonale sprawdzą się również do przygotowania sosów do dań mięsnych.
Aronia to bogate źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcje organizmu. Do składników mineralnych obecnych w aronii możemy zaliczyć żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor oraz mangan, natomiast do witamin witaminę C, E oraz niektóre witaminy z grupy B. Odpowiednia podaż witaminy C wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, dlatego warto spożywać te pyszne owoce szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności. W aronii znajdziemy również przeciwutleniacze, które zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się do zmniejszania ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się skóry. Obecność rutyny oraz antocyjanów w owocach aronii może przyczyniać się do wzmocnienia naczyń krwionośnych, oraz zwiększania ich elastyczności.
Podsumowując: wiesz już co zrobić z aronii. Przepisy na dania z aronii są przeważnie bardzo proste i nie wymagają dużego doświadczenia kulinarnego. Najczęściej z aronii przygotuje się pyszne przetwory (np dżemy lub konfitury), a także sok z aronii, który świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty. Proste w przygotowaniu wypieki z dodatkiem aronii świetnie smakują z dodatkiem herbaty lub kawy i warto przygotować je na spotkania rodzinne, lub ze znajomymi (jednak do wypieków warto dodać również inne owoce, aby produkt końcowy nie był zbyt cierpki). Dżemy i konfitury również posiadają charakterystyczny smak, do którego trzeba przywyknąć. Na stronie dowiesz się jak zrobić w domu dżem z aronii, sok z aronii, wino z aronii oraz wiele innych potraw na bazie wartościowego owocu. Owoce aronii najlepiej wykorzystać na świeżo, jednak możemy je również mrozić.