Co zrobić na szybki obiad?

Co zrobić na szybki obiad
Co zrobić na szybki obiad
ikona podziel się
Opublikowano: 24.05.2023 r., 2:40 | Autor: Magda Panek

Na szybki obiad świetnie sprawdzi się makaron z sosami. Możesz przygotować makaron z sosem szpinakowym na bazie śmietanki, makaron z sosem pieczarkowym lub makaron z sosem pomidorowym z mięsem mielonym, lub mięsem drobiowym. Na szybki obiad świetnie sprawdzi się również gulasz przygotowywany na bazie mięsa drobiowego. Do przygotowania szybkich dań obiadowych warto wykorzystać mrożone mieszanki warzywne - skróci to czas przygotowania dania, ponieważ nie będzie trzeba warzyw obierać. Jeśli masz gotowy bulion drobiowy lub jarzynowy, to równie szybko przygotujesz zupę pomidorową z makaronem, lub ryżem białym. Jeśli chcesz przygotować szybkie danie bezmięsne, to koniecznie wypróbuj przepisu na łazanki z kapustą i pieczarkami.

Co zrobić na szybki obiad? Co jeszcze warto wiedzieć?

Obiad w kuchni polskiej tradycyjnie składał się z dwóch dań. Pierwsze danie stanowiła zupa, natomiast drugie danie nazywane było daniem głównym. W obecnych czasach odchodzimy jednak od codziennego spożywania dwóch dań obiadowych. Jest to spowodowane prawdopodobnie brakiem czasu na przygotowanie codziennie innego obiadu, który składałby się z dwóch potraw. Obiad dwudaniowy najczęściej podawany jest są podczas uroczystości rodzinnych lub np. podczas niedzielnego obiadu dla całej rodziny. Na obiad możemy podać bardzo różne potrawy – od prostych w wykonaniu do tych bardziej skomplikowanych.

Obiad to danie, które w tradycji polskiej traktowane jest jako najobfitszy posiłek w ciągu dnia. W Polsce obiad najczęściej spożywany był między godziną dwunastą a szesnastą. Obecnie obiad częściej spożywany jest w późnych godzinach popołudniowych - spowodowane jest to czasem pracy najczęściej do godziny piętnastej lub szesnastej (zanim wrócimy do domu i przygotujemy obiad, może minąć sporo czasu). Dlatego w dalszej części dowiesz się co przyrządzić na szybki obiad dla siebie lub dla całej Twojej rodziny. Proste przepisy na szybkie dania przeważnie nie są zbyt skomplikowane i nie wymagają dużego doświadczenia kulinarnego.

A więc co zrobić na szybki obiad? Doskonały pomysł na szybki w przygotowaniu obiad stanowi makaron z sosami. Możesz przygotować makaron z sosem szpinakowym na bazie śmietanki, makaron z sosem pieczarkowym lub makaron z sosem pomidorowym z mięsem mielonym, lub mięsem drobiowym. Na szybki obiad świetnie sprawdzi się również gulasz przygotowywany na bazie mięsa drobiowego. Do przygotowania szybkich dań obiadowych warto wykorzystać mrożone mieszanki warzywne - skróci to czas przygotowania dania, ponieważ nie będzie trzeba warzyw obierać. Jeśli masz gotowy bulion drobiowy lub jarzynowy, to równie szybko przygotujesz zupę pomidorową z makaronem, lub ryżem białym. Jeśli chcesz przygotować szybkie danie bezmięsne, to koniecznie wypróbuj przepisu na łazanki z kapustą i pieczarkami.

Makaron jest szybki w przygotowaniu, dlatego chętnie wykorzystywany jest do przygotowania szybkich dań obiadowych. Makaron jest dobrym źródłem węglowodanów. Znajdziemy w nim także niewielką ilość białka, witaminy oraz składniki mineralne. Obecność poszczególnych składników odżywczych będzie uzależniona od produktów, które zostały wykorzystane do przygotowania makaronu. Dużo większą ilość składników odżywczych będą zawierały makarony pełnoziarniste niż białe. Makarony pełnoziarniste zawierają sporą ilość błonnika pokarmowego, dlatego świetnie sprawdzą się w dietach bogato resztkowych. Makarony pszenne zawierają tego błonnika mniej, przez co świetnie sprawdzą się w dietach lekkostrawnych.

Podsumowując: wiesz już co przygotować na ławy i szybki obiad dla rodziny. Na naszej stronie znajdziesz propozycje na pyszne potrawy, które przygotujesz w mniej niż pół godziny. Na szybki obiad najczęściej wybiera się makaron, jednak z szybkimi w przygotowaniu sosami możesz podać także kaszę lub ryż. Pamiętaj, że makaron pełnoziarnisty oraz ryż brązowy gotuje się dłużej niż makaron pszenny, oraz ryż biały.

Zobacz pytania podobne do co zrobić na szybki obiad?

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto