Co zrobić na kolację dla dzieci? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kolacja to ostatni posiłek, który spożywany jest wieczorem. Słowo to wywodzi się z języka łacińskiego i odnosi się do zgromadzenia gości na uroczystej biesiadzie lub wieczerzy. Początkowo kolacja była przygotowywana w godzinach porannych oraz popołudniowych. Jednak z czasem zaczęto przygotowywać ją w późniejszych godzinach, dlatego obecnie kolacja określana jest jako ostatni posiłek w ciągu dnia. Gdy przygotowujemy szczególną kolację dla większej ilości osób, wtedy mówimy o uroczystej kolacji. Kolacja spożywana przez dzieci to element zdrowej diety. W dalszej części dowiesz się co przygotować na kolację dziecku. Obecnie na kolację chętnie przygotowywane są kanapki, ponieważ są najszybsze do zrobienia.
A więc co na kolację dla dzieci? Aby przygotować kolację na szybko najlepiej sprawdzą się kanapki - te warto przygotować na bazie pieczywa pełnoziarnistego z dodatkiem ulubionej wędliny i sporej ilości warzyw. Do przygotowania kanapek świetnie sprawdzą się pasty oraz twarożki z dodatkiem jogurtu naturalnego, oraz ze świeżymi warzywami. Na kolację możesz przyrządzić także grzanki przygotowane na bazie pieczywa tostowego wieloziarnistego z dodatkiem sera mozzarelli - warto tutaj wykorzystać również dodatek warzyw. Na kolację na szybko możesz podać także sałatki, które świetnie sprawdzą się do przemycenia do diety wiele wartościowych produktów - warto jednak przygotować sałatki lekkie, bez dodatku majonezu.
Na kolację dla dzieci możemy podać także dania na ciepło. Najbardziej lubianą potrawą na ciepło przez dzieci są naleśniki. Możesz przygotować je na słodko lub na słono - naleśniki na słodko dobrze podać z dodatkiem twarożku z owocami sezonowymi, mrożonymi lub z dżemem. Natomiast naleśniki na wytrawnie możesz przygotować z dodatkiem szpinaku.
A co zrobić na kolację dla niejadka? Dla niejadka możemy przygotować te same posiłki co dla dzieci, które jedzą wszystko. Jednak warto wprowadzić kilka trików, aby zachęcić dziecko do jedzenia. Warto poprosić o pomoc w przygotowaniu posiłków, dziecko chętniej zje to co samo przygotowało. Nowe produkty wprowadzaj stopniowo i nie wszystko na raz. Dziecko chętniej zje coś, co zna i wie, że będzie smakowało, niż sięgnie po nowy produkt. W diecie niejadków warto również podawać danie przygotowane w różnych kształtach, np kanapki przypominające misia czy placuszki smażone w foremkach o różnych kształtach.
Smaczna kolacja powinna uwzględniać wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze - czyli witaminy oraz składniki mineralne, białko, tłuszcze oraz węglowodany. Kolacja w diecie dzieci powinna stanowić około 20 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pyszna kolacja dzieci powinna być lekkostrawna, aby nie obciążać przewodu pokarmowego w porze nocnej. Procesy trawienne zwalniają podczas snu, jednak nie ustają całkowicie - z tego względu warto jeść kolację, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych do regeneracji organizmu. Kolację warto podać na około 2-3 godziny przed pójściem spać.
Podsumowując zdrowa i szybka w przygotowaniu kolacja dla dzieci powinna być wartościowa pod względem odżywczym. Dobra kolacja może być podana na ciepło lub na zimno. Warto podawać dania, które Twoje dziecko chętnie spożywa.