Co zrobić gdy ciasto drożdżowe nie rośnie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Co zrobić, gdy ciasto drożdżowe nie rośnie? Może na to wpływać wiele czynników, jednak nawet gdy ciasto nie chce wyrosnąć, można je uratować. Co zrobić?
- Do ciasta możesz wsypać proszek do pieczenia - zacznij od jednej płaskiej łyżeczki.
- Ciasto ogrzewaj obok kaloryfera lub nad garnkiem z gotującą się wodą.
- Przykryj miskę wilgotną ściereczką i wsadź je do piekarnika nagrzanego do niskiej temperatury - np. 40 stopni.
Zastanawiasz się, dlaczego ciasto nie rośnie? Istnieje wiele przyczyn, dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie, a najpopularniejsze to:
- Drożdże, które są przeterminowane lub mają niską jakość - to właśnie od drożdży zależy najwięcej. Warto więc upewnić się, że te, które posiadamy w domu, są dobrej jakości, a także zdatne do użycia. W innym wypadku, zamiast pięknie rosnącego ciasta możemy otrzymać niezbyt apetyczny płaski placek.
- zła metoda wyrabiania ciasta - bez odpowiedniego napowietrzenia całego ciasta, nie ma ono szansy dobrze wyrosnąć. Postaraj się więc dokładnie wymieszać każdą część.
- zbyt niska temperatura produktów - wszystkie powinny mieć temperaturę pokojową, tylko wtedy odpowiednio się połączą.
- zbyt wysoka temperatura mleka - mowa tu oczywiście o świeżych drożdżach, bo to je musimy połączyć mlekiem. Mleko powinno być ciepłe, żeby drożdże zaczęły pracować, jednak nie może być zbyt gorące. W innym razie drożdże nie przeżyją, co sprawi, że ich użycie nie będzie pomocne. A ciasto nie wyrośnie.
- brak ciepła - drożdże, jak inne grzyby, lubią ciepło i wilgoć. To dzięki temu rosną jak szalone. Warto o tym pamiętać i nie zostawiać miski w lodówce, czy przy otwartym oknie.
Przygotowanie ciasta drożdżowego może wydawać się komplikowane, jest wiele zasad, o których trzeba pamiętać, by ciasto było smaczne i puszyste. Jednak warto się z nimi zapoznać i zapamiętać dwie najważniejsze - nie używamy drożdży długo otwartych, a gdy robimy ciasto, odkładamy je w ciepłe miejsce, tak by spokojnie mogło wyrosnąć. W zależności od temperatury otoczenia, czas wyrastania oscyluje najczęściej między 1 a 3 godzinami. Skąd wiadomo, że ciasto jest gotowe do dalszych działań? Powinno podwoić swoją objętość.
Teraz gdy już wiesz, jak uratować ciasto drożdżowe, gdy nie wyrasta, możesz sięgać po pyszne dania na jego bazie. Idealnie sprawdzi się ono w ciastach, rogalikach, czy bułeczkach. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić dobre ciasto drożdżowe, koniecznie sprawdź wyróżnione na tej stronie propozycje. Znajdziesz tam niejeden przepis na naprawdę smakowite drożdżowe wypieki. Dowiesz się z nich nie tylko co robić, by otrzymać fantastyczny wypiek, ale również, z czym najlepiej jest łączyć to ciasto.
Ciasto drożdżowe zwykle kojarzy się ze słodkimi przysmakami, jednak niekoniecznie musi tak być. Użyjesz go nie tylko do stworzenia chałek i bułek, świetnie sprawdzi się również w pasztecikach, czy pierogach. Ciasto drożdżowe z racji obecności drożdży zawiera witaminy z grupy B niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz pozytywnie wpływające na samopoczucie. Poza witaminami z grupy B znajdziemy w nim też następujące minerały: sód i potas.