Co zrobić, gdy bigos jest za kwaśny? Co jeszcze warto wiedzieć?
Bigos to jedna z tradycyjnych polskich potraw. Niektórzy robią go z białej kapusty, inni tylko na bazie kapusty kiszonej. W tym drugim wypadku może zdarzyć się, że będzie za kwaśny. Co zrobić, gdy bigos jest za kwaśny? Oto sprawdzony sposób:
- Dodaj zeszkloną białą cebulę.
- Dodaj odrobinę miodu.
- Wrzuć kilka suszonych śliwek lub rodzynek.
- Dodaj odrobinę białej kapusty.
- Dodaj łyżeczkę powideł śliwkowych.
- Wsyp odrobinę sody.
Bigos zwykle gotuje się przed świętami. Każda gospodyni domowa jest wtedy zapracowana i nie ma zbyt dużo czasu na przygotowanie wszystkich dań. Niestety czasami zdarza się tak, że kapusta, której używa się bigosu, jest bardzo kwaśna. Jak uratować bigos, gdy wyszedł za kwaśny? Kwaśny bigos nie musi od razu trafiać do kosza na śmieci. Można złagodzić jego smak poprzez użycie kilku łatwych trików. Sprawdzoną opcją jest dodanie białej kapusty, jednak nie zawsze mamy ją pod ręką, co może utrudniać wykorzystanie tej metody. Inny pomysł na zmniejszenie kwaśności to dodanie słodkich produktów. Nieważne, czy masz pod ręką cukier, miód, czy suszone owoce, każdy z tych produktów dobrze się sprawdzi. W przypadku, gdy masz dostęp do śliwek wędzonych, dobrze jest po nie sięgnąć, nie tylko zniwelują one kwaśny smak kapusty, ale również dodadzą mięsnego aromatu, który w tym daniu jest niezwykle pożądany. Dzięki nim nawet wege opcja tego dania będzie smakować naprawdę wyśmienicie. Ostatnią opcją, a przy tym najłatwiejszą do wykonania jest dodanie odrobiny sody. Soda kuchenna ma zasadowy odczyn, który neutralizuje wysoką kwasowość kapusty. Sody używa się powszechnie do zbyt kwaśnych dań np. zupy pomidorowej.
Czy bigos to zdrowe danie? Wszystko zależy od tego jak je przyrządzimy. Bigos zawiera dużo kapusty kiszonej, która posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Kiszonki są znane ze swoich cudownych właściwości. Jest to źródło witamin i minerałów. Znajdziemy w niej witaminę C, magnez, potas, wapń i żelazo. Jeśli jednak dodamy do niego sporo kiełbasy i wędliny, to zmniejszymy jego prozdrowotne właściwości. Taki bigos będzie nie tylko bardzo ciężkostrawny, ale również obfituje w sól, która w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na układ krwionośny i pracę serca. Dodatki, które zwykle lądują w bigosie - takie jak suszone owoce, czy grzyby też mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Staraj się jednak nie wybierać suszonych owoców, które są dodatkowo dosładzane. To sprawi, że będą nie tylko miały wysoki indeks glikemiczny, ale również obfitują w cukry proste, które w nadmiarze są szkodliwe. Jeśli możesz, poszukaj również suszonych owoców, które nie są siarkowane.
Teraz gdy już wiesz, jak zniwelować kwaśny smak bigosu, możesz wykorzystać ten sposób w przypadku kuchennej wpadki. Gdy okaże się, że kapusta, która została użyta do przygotowania bigosu, była zbyt kwaśna, możesz po prostu użyć jednej z przedstawionych metod. Jeśli jednak szukasz inspiracji na pyszny i naprawdę ciekawy bigos, to koniecznie sprawdź polecane przepisy. Znajdziesz w nich interesujące propozycje, które sprawdzą się nie tylko na święta.