Co wolno jeść, a czego nie na diecie cukrzycowej?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Cukrzyca to coraz częściej pojawiająca się jednostka chorobowa. Cierpiąc na nią warto zwracać uwagę na to co ląduje na talerzu. A więc co wolno jeść a czego nie na diecie cukrzycowej?
Produkty dozwolone:
- o niskim indeksie glikemicznym,
- owoce i warzywa, najlepiej surowe,
- mięso o niskiej zawartości tłuszczu np. drób, cielęcina, czy królik.
- kasze i produkty zbożowe o dużej zawartości błonnika.
Produkty zabronione:
- żywność przetworzona,
- słodycze,
- napoje i soki słodzone,
- produkty zawierające kwasy tłuszczowe typu trans,
- produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Podstawę diety cukrzycowej stanowią zasady zdrowego żywienia, czyli regularne spożywanie posiłków, staranny dobór produktów, odpowiednie nawodnienie, a dodatkowo aktywność fizyczna. Większość jej zasad dobrze wpisuje się w założenia diety śródziemnomorskiej. Dieta przy cukrzycy polega bowiem na wykorzystywaniu w jadłospisie produktów o jak najniższym stopniu przetworzenia i niskim indeksie glikemicznym – chleba razowego, makaronu z pełnego ziarna, surowych warzyw i owoców, naturalnego nabiału i jego przetworów, a w umiarkowanej ilości także orzechów, pestek i tłuszczów roślinnych. Należy jednak wiedzieć, że indeks glikemiczny produktów spożywczych może zmienić się w czasie obróbki kulinarnej.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą. Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 miliony osób z cukrzycą. W Polsce natomiast liczbę osób chorych na cukrzycę szacuje się na ponad 2 miliony. Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć, konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Można wyróżnić dwa rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu II to najczęstsza postać tej choroby i stanowi ok. 80–90% wszystkich przypadków cukrzycy. Chorują na nią głównie dorośli, zazwyczaj po 40 roku życia, sprzyja przewlekłym, trudno gojącym się, nawracającym stanom zapalnym. Definicja cukrzycy wskazuje, iż jest to choroba charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Jej przyczyny są złożone, a objawy mogą pojawić się nagle lub dopiero po kilku latach.
Pierwsze objawy cukrzycy typu 2. to:
- suchość w ustach;
- częste napady głodu;
- wzmożone pragnienie (polidypsja);
- senność;
- infekcje intymne;
- zaburzenia widzenia;
- drażliwość, trudności z koncentracją;
- mrowienie w obrębie dłoni i podeszw stóp;
- nagła utrata masy ciała.
Poza dietą niezwykle istotna jest też aktywność fizyczna. Ruch dobrze wpływa na wrażliwość organizmu na insulinę, na poziom cukru we krwi, na metabolizm, stany depresyjne, powoduje utratę masy ciała. Dlatego stanowi podstawowy element terapii w cukrzycy. Ale to, jak ćwiczysz, też trzeba omówić z lekarzem, bo niektóre formy wysiłku mogą Ci zaszkodzić.
Teraz gdy już wiesz czego nie jeść na diecie cukrzycowej, możesz komponować swoje menu odpowiednio. Gdy wiesz, czego należy unikać, wtedy łatwiej przygotować posiłki w odpowiedni sposób. Dieta cukrzycowa nie powinna być jednak rygorystyczna. Te zalecenia mają po prostu pomóc Ci lepiej zadbać o swoje zdrowie i tworzyć bardziej zbilansowane posiłki. To, co powinien jeść cukrzyk, zależy oczywiście od stanu zdrowia, innych chorób współistniejących, czy preferencji kulinarnych. Warto dopasować dietę do własnych potrzeb.