Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Przygotowywanie święconki, czyli koszyczka wielkanocnego, to jedna z najpopularniejszych tradycji świątecznych. W Wielką Sobotę święci się wybrane pokarmy w kościołach, a potem dzieli się nimi podczas wielkanocnego śniadania. Wiele osób zastanawia się jednak, co wkładamy do koszyczka wielkanocnego. Ważne jest nie tylko to co, ale również, dlaczego wkładamy do koszyczka ze święconką te produkty. Cała Wielkanocna symbolika zawiera w sobie liczne elementy przywołujące potencjał nowego życia i nadzieję na lepszą przyszłość Oto najpopularniejsze z nich wraz z symboliką:
- jajko - symbol początku, narodzin oraz zmartwychwstania;
- chleb - symbol życia, Chrystusa, Warto taki chleb wypiec samemu, jednak w sklepach dostępne są małe bochenki;
- sól - symbol trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia przed rozkładem i popsuciem; uważana także za symbol gościnności i przymierza Boga z człowiekiem;
- wędlina - symbol dobrobytu i dostatku;
- ser - symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami domowymi, z naturą;
- chrzan - symbol pokonania goryczy męki Chrystusa;
- ciasto symbol doskonałości i życiowych umiejętności;
- baranek symbolizuje ofiarę, Baranka Bożego;
Te produkty zwykle zabierane są do święcenia w małych wiklinowych koszykach. Po poświęceniu tradycyjnie stanowią początek każdego wielkanocnego śniadania. Do koszyczka nie powinno się wkładać czekoladowego zajączka – nie ma on nic wspólnego z chrześcijańskimi zwyczajami. Nie powinno się również wsadzać alkoholu ani żadnych przedmiotów użytkowych.
Nie należy również zapominać o pisankach. To dodatek, który nie tylko symbolizuje początek i zmartwychwstanie, ale może być świetną opcją dla rodziny do wspólnej rozrywki. Rodzinne przygotowywanie pisanek, w wielu domach jest wieloletnią tradycją, bez której nie ma mowy o przygotowywaniu koszyczka wielkanocnego. Nieważne, czy pisanki robi się przy pomocy dostępnych w sklepach barwników, czy farbujące je zwykłymi farbkami, a może w sposób zupełnie naturalny, całość jest przepełniona radością i pozwala przygotować świąteczny dodatek, który jest dobry dla całej rodziny.
Poza dbaniem o zawartość wiele osób stara się także pięknie przyozdobić koszyczek – np. gałązkami bukszpanu, eleganckimi serwetkami. Niektóre koszyczki są duże i okazałe, inne skromniejsze, jednak tym, co je łączy, jest ich symbolika w postaci włożonych do środka produktów.
Obrzęd święcenia pokarmów odbywa się w dzień poprzedzający Wielkanoc - w Wielką Sobotę. Wówczas to zanosimy do kościoła koszyczek wielkanocny z pokarmem - święconkę, która zostaje poświęcona przez kapłana. Dawniej pokarm przywożono furmankami, gospodarze wkładali do niej wszystko, co później miało pojawić się na stole wielkanocnym.
Teraz gdy wiesz już jakie pokarmy wkładamy do koszyczka wielkanocnego i co symbolizują, możesz przygotować swój własny koszyczek przed świętami. Pamiętaj, że nie musisz wkładać do niego wszystkich produktów. Jeśli czegoś nie lubisz lub nie jadasz, nie musisz się zmuszać, czy marnować tych produktów. To tylko symbol.