Co to są przegrzebki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Owoce morza stają się coraz bardziej znane i używane w codziennym menu, jedne z najpopularniejszych to przegrzebki. Zastanawiasz się, jednak co to są przegrzebki? Otóż jest to rodzaj małży, o niezbyt dużym rozmiarze. Cechują się brązowawą barwą i zwykle osiągają długość kilkunastu centymetrów. Inaczej nazywane są małżami św. Jakuba. Charakteryzuje się ono morskim zapachem i lekko słodkawym smakiem. Zyskały wyjątkową sławę ze względu na wyjątkowy aromat i dużą uniwersalność. Mimo że w Polsce przegrzebki stosunkowo niedawno zyskały większą rozpoznawalność, od dawna są cenionym produktem w wielu europejskim krajach.
Teraz gdy wiesz już co to takiego na pewno ciekawi cię jak przyrządzić, przegrzebki św Jakuba. Można to zrobić naprawdę na wiele sposobów. Idealnie sprawdzają się te smażone na patelni. Idealne są zwłaszcza połączone z czosnkiem i masłem lub oliwą. Można je również spożywać na surowo. Bardzo smaczne są też grillowane lub panierowane w jajku i bułce tartej. Przegrzebki wspaniale komponują się z rukolą. Można do nich podać pyszny dressing na bazie musztardy i oliwy.
Wiele osób ciekawi jaki smak mają przegrzebki. To właśnie obawa przed nim powstrzymuje wiele osób przed ich spróbowaniem. Przegrzebki smakują bardzo podobnie do homara i kraba w smaku. Smak jest łagodny, lekki i słodki. Delikatne i mięsiste małże mają wykwintny smak, w szczególności te, pochodzące z morza, nie z zatoki. Zwykle poddawane obróbce termicznej staja się nieco maślane. Smakują jednocześnie bogato i lekko oraz są dość soczyste. Nie mają przytłaczającego smaku rybiego, jednak mają słony, słonowodny profil smakowy. Smakują nieco podobnie do krabów, ale mają twardszą konsystencję.
Przegrzebki są nie tylko smaczne, ale również naprawdę zdrowe. Zawiera wiele minerałów (takich jak żelazo, wapń czy sód) oraz witamin. Przegrzebki są źródłem wielu cennych witamin, wśród których wyróżnia się duże ilości witamin z grupy B, a także witaminy A i E oraz foliany. Przegrzebki są też źródłem selenu - pierwiastka mającego działanie przeciwzapalne, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko niewydolności serca. Przegrzebki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminę B12.
Skąd wzięła się ich nazwa? Przegrzebki nazywane są muszlami św. Jakuba, jest to nazwa dość nietypowa dla owoców morza. Ich nazwę tłumaczy się głównie pielgrzymką do katedry św. Jakuba, podczas której osoby na dowód ukończonej podróży przynosili muszle przegrzebków. To zwyczaj tak popularny, że muszle te zaczęto nazywać właśnie imieniem świętego.
Przegrzebki można kupić w różnych formach, przy czym zjada się jedynie mięsień małża, który skrywa się w pofalowanej muszli. Można je nabyć w dobrze zaopatrzonych sklepach, zarówno świeże, jak i mrożone.
Teraz gdy już wiesz, jak przygotować przegrzebki możesz sięgać po nie naprawdę często. Na tej stronie, ale również w internecie znajdziesz niejeden przepis na to jak zrobić z nich wspaniałe dania. Możesz zjadać je jako przekąskę, ale również jako dodatek do sałatek, czy smacznych zup.