Co to jest zakalec? Co jeszcze warto wiedzieć?
Ciasto często przygotowywane jest jako deser, który powstaje poprzez połączenie mąki, cukru, jajek, tłuszczu (np. masła lub oleju rzepakowego) oraz wody lub mleka. Produkty te po połączeniu tworzą doskonałą bazę pod wypieki. Wybór produktów spożywczych w obecnych czasach jest bardzo szeroki, dlatego produkty te możemy zastąpić i przygotować pyszne ciasta, które będą dostosowane do preferencji żywieniowych. W dalszej części dowiesz się, po czym rozpoznać zakalca oraz czy zakalec jest szkodliwy.
A więc co to jest zakalec oraz jak wygląda zakalec? Zakalec to nieudana, niewyrośnięta lub niewypieczona warstwa ciasta, lub całe ciasto. Zakalec wyglądem może przypominać glinę - jest mokry, ciągnący się oraz ma barwę ciemniejszą niż dopieczone ciasto. Do przyczyn powstawania zakalca możemy zaliczyć:
- zbyt dużo produktów, które obciążają ciasto;
- dodanie proszku do pieczenia do ciasta zbyt ciepłego;
- zbyt długie mieszanie ciasta, które skutkuje zbyt zwartą konsystencją;
- za wysoka temperatura podczas wypiekania ciasta;
- zbyt krótki czas wypieku ciasta;
- zakalce może powstać także, gdy umieścimy ciepłe, wypieczone ciasto w bardzo chłodne miejsce.
Na co zwrócić uwagę, aby nie wyszedł zakalec? Warto wiedzieć, że aby przygotować pyszne ciasto bez zakalca należy przestrzegać kilku prostych zasad, do których zaliczyć możemy między innymi:
- Przygotowanie składników w temperaturze pokojowej. Składniki o tej samej temperaturze, wykorzystane do wypieku ciasta będą piekły się w tym samym czasie. Dlatego warto wyciągnąć jajka, masło czy jogurt na dwie godziny przed planowanym wypiekiem.
- Przesianie sypkich składników. Ma to na celu pozbycie się zanieczyszczeń oraz wtłoczenie większej ilości powietrza w produkty sypkie. Dzięki przesiewaniu składników sypkich istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na powstawanie grudek w cieście.
- Właściwe mieszanie składników. W tym celu masę mieszaj zawsze tylko do dokładnego połączenia się składników oraz najlepiej mieszaj ją w jednym kierunku.
- Aby nie powstał zakalec, warto dodawać do ciasta owoce umyte oraz dokładnie osuszone. Najlepiej obtoczyć je w mące ziemniaczanej lub bułce tartej (produkty te wchłoną nadmiar soków owocowych, które powstaną podczas pieczenia).
- Warto zadbać o odpowiednią temperaturę podczas pieczenia ciasta. Ciasto włóż zawsze do wcześniej nagrzanego piekarnika i trzymaj się temperatury, która została podana w przepisie. Aby sprawdzić, czy ciasto jest już upieczone, wbij w nie suchy, drewniany patyczek, jeśli po wyciągnięciu jest suchy, to znaczy, że ciasto jest upieczone. Jeśli jednak patyczek jest mokry, to znaczy, że ciasto potrzebuje jeszcze kilku minut w piekarniku.
Podsumowując: wiesz już, jak wygląda ciasto zakalec. Warto wiedzieć, że nie jest on szkodliwy dla naszego zdrowia. Istnieje również kilka porad, które warto zastosować, aby uniknąć powstania zakalca w naszych wypiekach. Ciasta z zakalcem przeważnie są ciągnące się.