Co to jest trybowanie?

Co to jest trybowanie
Co to jest trybowanie
ikona podziel się
Opublikowano: 02.06.2023 r., 12:49 | Autor: Oliwia Gawron

Większość z nas nie używa profesjonalnych nazw obróbek produktów spożywczych w swojej kuchni. Warto jednak zaznajomić się z niektórymi pojęciami, z którymi mamy odczynienia zapewne kilka razy w tygodniu.

Do takich czynności należy trybowanie, czym zatem jest trybowanie?

To nic innego jak usuwanie niepożądanych części z surowego mięsa, najczęściej są to części niejadalne.

Co to jest trybowanie? Co jeszcze warto wiedzieć?

Zapewne codziennie przygotowujesz posiłki dla siebie i swojej rodziny w swoim domu, na co dzień jednak nie posługujemy się profesjonalnymi określeniami obróbki wstępnej. Dlatego nie ma się co dziwić, że nigdy nie słyszałeś o trybowaniu. Warto jednak wiedzieć, co to jest trybowanie, aby nie dać się zaskoczyć w kuchni. Jest to nic innego jak usuwanie niejadalnych fragmentów mięsa. Dotyczy to wszystkich rodzajów mięsa, w szczególności mięsa drobiowego, do którego zaliczamy kurczaka i indyka. Trybowanie to nic innego jak obróbka wstępna, którą należy wykonać przed obróbką cieplną mięsa. Do tego nieskomplikowanego procesu należy usuwanie z surowego mięsa lub ryb wszystkich niepożądanych części: kości, skóry, nadmiaru tłuszczu, włókien lub ości, jeszcze przed obróbką.

Jak widzisz, trybowanie nie dotyczy tylko mięsa zwierząt rzeźnych, ale tez ryb, które wymagają odpowiedniego przygotowania. Koniecznie postaw na drób i ryby w swoich codziennych posiłkach.

Drób należy do chudych mięs, jest to źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Mięso drobiowe dostarczy do naszego organizmu dodatkowo spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, D, E.

Natomiast ryby to idealny pomysł na zdrowy obiad pełen witamin, a co najważniejsze kwasów omega 3, które Polacy spożywają w bardzo niewielkich ilościach.

Średnie spożycie ryb w Polsce niestety wciąż jest niskie i wynosi tylko około 12 kg/rok na osobę. Polacy najczęściej sięgają po mintaja, śledzie i makrelę. Są to zdecydowanie najtańsze gatunki ryb, często zapominamy o dorszu, łososiu lub halibucie, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega 3 w swoim składzie.

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, każdy z nas powinien spożywać 250 g ryb dwa razy w tygodniu lub suplementować kwasy omega 3, szczególnie chodzi tutaj o kwasy, które należą do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – EPA, DHA. Nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować samodzielnie, dlatego tak ważna jest podaż w żywności. Kwasy te działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, które są główną przyczyną śmierci na Świecie.

Dlatego szczególnie zachęcam do włączenia ryb do swojego codziennego jadłospisu, wyjdzie to nam tylko na dobre. Skoro już wiesz, na czym polega trybowanie mięsa, możesz posługiwać się określeniami używanymi wśród profesjonalistów, dodatkowo masz pewność, że nikt Cię nie zaskoczy, używając profesjonalnych nazw.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto