Co to jest tapioka? Co jeszcze warto wiedzieć?
Co to jest tapioka i jakie ma właściwości? To nic innego jak produkt skrobiowy, który jest wytwarzany z manioku, powszechnie znany od dawna jest w Ameryce Południowej i Środkowej, jednak w naszej szerokości geograficznej zdobył popularność w niedalekiej przeszłości. Nie ma się co dziwić, jej wartości odżywcze są warte poznania. Zawiera ona wiele cennych witamin i minerałów takich jak: B1, B2, B6, C, PP, cynk, fosfor, magnez, potas, wapń czy żelazo.
Witaminy z grupy B wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego czy mięśniowego. Dodatkowo warunkują prawidłowe procesy widzenia, witamina ta jest potrzebna do wydzielania kortyzolu, a także uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów, wspiera pracę układu nerwowego. Tapioka jest tak szeroce wykorzystywana i doceniana w kuchniach Świata, nie tylko ze względu na swoje szerokie zastosowanie, ale też, dlatego że:
- jest lekkostrawna,
- pożywna,
- bezglutenowa,
- pożywna.
Skrobia z tapioki możemy kupić w postaci, która przypomina przezroczyste kulki do jedzenia. Zatem jak smakuje? Tak naprawdę najważniejsze jest jej przygotowania, przyjmuje ona smak produktów znajdujących się obok. Najpopularniejsze jej wykorzystanie o przygotowanie słodkiego deseru z tapioki, czyli połączenie kulek z mlekiem, napojem roślinnym lub mleczkiem kokosowym. Podczas gotowania
tworzą gęstą, żelową masę, gdy kulki staną się przezroczyste, deser jest prawie gotowy, wystarczy go jedynie schłodzić, a na końcu podawać z owocowym musem.
Warto wspomnieć, że tapioka z manioki jest bezglutenowa. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania. Dodatkowo nie charakteryzuje się ona wysokim indeksem glikemicznym, dlatego będzie to dobra propozycja dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do której należy cukrzyca typu II czy insulinooporność. Zatem znajduje ona swoje zastosowanie w szerokiej grupie ludzi. Tapioka znalazła swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też poza nią. Jest powszechnie wykorzystywana do produkcji kosmetyków, szczególnie tych, które służą do pielęgnacji ciała. Występują też w kremach ochronnych, głównie do skóry wrażliwej i zaczerwienionej, która możne być narażona na otarcia i przetarcia. Skrobię z tej roślinny znajdziesz również w produkcji suplementów diety czy preparatach multiwitaminowych. Skoro już znasz jej zastosowanie, wykorzystaj roślinę na tapiokę i przekonaj się, jak może być dobra w smaku.