Co to jest karob? Co jeszcze warto wiedzieć?
Karob to substancja, którą pozyskuje się ze strączków drzewa karabowego (znane pod nazwą chleba świętojańskiego). Karob wyglądem oraz smakiem przypomina kakao i jest stosowany jako zamiennik w diecie alergików. Karob ma właściwości lecznicze dzięki dużej zawartości składników mineralnych oraz witamin. Można kupić go w sklepie ze zdrową żywnością lub zamówić przez internet.
Z korabu można wyprodukować następujące produkty:
- gumę karabową, czyli mączkę chleba świętojańskiego. Pozyskiwana jest z nasion karobu i ma barwę biało-żółtą. Najczęściej wykorzystywana jest jako zagęstnik. W produktach spożywczych oznaczona jest symbolem E410.
- melasę karabową, czyli syrop z karobu. Otrzymuje się ją ze strąków korabu. Melasa może stanowić substytut miodu.
- proszek karobowy. Karob w proszku posiada brązową barwę oraz czekoladowy zapach. W smaku bardzo przypomina kakao.
Karob to produkt dość kaloryczny, ponieważ 100 gram produktu dostarcza około 280 kcal. Owoc karobu zawiera sporo węglowodanów, błonnika pokarmowego oraz niewielkie ilości białka. Do witamin obecnych w karobie zaliczyć możemy witaminę C, witaminę E, witaminę A oraz niektóre witaminy z grupy B (między innymi witaminę B1, B2 oraz B3). Do składników mineralnych obecnych w owocu zaliczyć możemy żelazo, wapń, fosfor oraz magnez. Karob jest produktem bezglutenowym oraz hipoalergicznym, dlatego bez obawy mogą spożywać go osoby z nietolerancją na gluten lub kakao. Dodatkowo karob jest produktem wegańskim.
Korab ma właściwości odżywcze, dlatego warto włączyć go do swojego jadłospisu. Do właściwości korabu możemy zaliczyć:
- działanie antyoksydacyjne, dzięki dużej ilości polifenoli, które zaliczane są do przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze wpływają na zmniejszoną produkcję wolnych rodników oraz spowalniają procesy starzenia się skóry.
- działanie przeciwbiegunkowe. Owoce korabu wykazują działanie przeciwbakteryjne, które może skorcić czas trwania biegunek.
- zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworów jelita. Spowodowane jest to poprzez poprawę trawienia.
- Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, dzięki dużej zawartości błonnika w owocach korabu.
- Zmniejszenie ryzyka rozwoju anemii. Korab zawiera spore ilości żelaza, którego niedobór może powodować anemię.
Zastosowanie karobu jest dość szerokie. Gumę karobową stosuje się jako zagęstnik, emulgator oraz stabilizator podczas produkcji sosów, oraz lodów. Po gumę często sięga się również do przygotowania produktów zbożowych, piekarniczych oraz cukierniczych. Strąki karobu można wykorzystać również do przygotowania likierów, win oraz miodu karobowego. Karob w proszku możesz wykorzystać jako dodatek do wypieków lub koktajli owocowych.
Podsumowując: wiesz już, co to jest karob oraz znasz jego właściwości zdrowotne. Karob jest substancją naturalną, dlatego przeciwwskazania do jego stosowania są niewielkie - karob w diecie mogą ograniczyć jedynie kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Karob stanowi doskonały zamiennik kakao i warto wykorzystać go do przygotowania pysznych wypieków.