Co to jest hummus? Co jeszcze warto wiedzieć?
W związku, z coraz większym zainteresowaniem zdrowym odżywianiem i wiedzą na ten temat, coraz częściej można spotkać się z orientalnie brzmiącymi nazwami, które nic „polskiego” nie przywodzą na myśl. Dlatego też pewnie nie raz w Twojej głowie pojawiła się myśl „co to jest hummus”.
Hummus to pasta przygotowana z ciecierzycy. Ciecierzyca zaliczana jest do nasion roślin strączkowych. Od dawna stosowana jest w kuchni arabskiej do przygotowania falafela lub hummusu. W związku z większym zainteresowaniem dietami wegetariańskimi i wegańskimi dużo częściej zaczęła pojawiać się również na polskich stołach. Ciecierzyca charakteryzuje się orzechowo-słodkim smakiem, dlatego tak świetnie pasuje do ciast i dań wytrawnych. Wraz ze spożyciem 100 g ugotowanej ciecierzycy dostarczymy do organizmu prawie 9 g białka i ponad 7,5 g błonnika. Za ten ostatni jest szczególnie doceniana i polecana wszystkim. Duża zawartość błonnika w diecie usprawnia nie tylko pracę przewodu pokarmowego, ale również ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Znaczenie ma tu także zawartość potasu w ciecierzycy. Ciecierzycę można znaleźć na półkach sklepowych w postaci suchych ziaren lub w zalewie z wody i soli w puszcze.
Co zawiera humus oprócz ciecierzycy? Mamy w niej także tahini, oliwę z oliwek oraz czosnek. Hummus to potrawa wywodząca się z kuchni bliskowschodniej, dokładniej z Egiptu. W języku arabskim „hummus” oznacza dosłownie ciecierzycę. Według historii wymyślił tę pastę sułtan Saladyn podczas wypraw krzyżowych. Choć najczęściej kojarzona jest jako dodatek, to również wykorzystuje się ją do dań na ciepło. Do jedzenia na zimno hummus może stanowić zamiennik masła do pieczywa, wafli ryżowych, chlebków chrupkich, czy tradycyjnie do chlebków pita. Sama wykorzystuje go jako smaczny i zdrowy dip do świeżych warzyw, co może stanowić dobrą przekąskę lub drugie śniadanie.
Ciecierzyca zaliczana jest do nasion roślin strączkowych. Od dawna stosowana jest w kuchni arabskiej do przygotowania falafela lub hummusu. W związku z większym zainteresowaniem dietami wegetariańskimi i wegańskimi dużo częściej zaczęła pojawiać się również na polskich stołach. Ciecierzyca charakteryzuje się orzechowo-słodkim smakiem, dlatego tak świetnie pasuje do ciast i dań wytrawnych. Wraz ze spożyciem 100 g ugotowanej ciecierzycy dostarczymy do organizmu prawie 9 g białka i ponad 7,5 g błonnika. Za ten ostatni jest szczególnie doceniana i polecana wszystkim. Duża zawartość błonnika w diecie usprawnia nie tylko pracę przewodu pokarmowego, ale również ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Znaczenie ma tu także zawartość potasu w ciecierzycy. Ciecierzycę można znaleźć na półkach sklepowych w postaci suchych ziaren lub w zalewie z wody i soli w puszcze.
Kolejnym składnikiem jest tahini. To pasta, która powstała na bazie nasion sezamu. Można wykorzystać suszone lub lekko podprażone nasiona. Taka pasta w 60% składa się z tłuszczów, głównie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W diecie wegetariańskiej i wegańskiej doceniany jest jako dobre źródło białka. Oprócz tego zawiera również witaminy z grupy B, żelazo, cynk, mangan, wapń oraz magnez.
Aby hummus miał odpowiednią konsystencję, należy dodać do niego oliwę. Powstaje ona poprzez tłoczenie owoców oliwki. Zawarty w oleju kwas oleinowy ma ważną rolę w profilaktyce miażdżycy, cukrzycy, chorób serca czy nadciśnienie tętnicze. Kwas ten zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych, które doprowadzają do powstania takich dolegliwości.
Biorąc pod uwagę składniki, które stanowią podstawę hummusu, można potwierdzić, że ma ona właściwości odżywcze niezwykle ważne i pozytywne dla naszego zdrowia.
W sklepowych lodówkach można spotkać gotowy, zapakowany hummus, ale jest tak proste w wykonaniu, że możesz wykonać je samodzielnie. Wystarczy odcedzić ciecierzycę z zalewy i zblendować, tak z grubsza. Następnie dodaje się kilka łyżek wody i ponownie blenduje dodając sok z cytryny, czosnek, pastę tahini, oliwę i kumin dla smaku. Jeśli pasta jest zbyt gęsta, możesz dodać więcej wody. Jeśli wiesz już, z czego powstaje hummus i nie brakuje Ci tych składników w domu, to nie czekaj i wykonaj taką pastę już teraz. Kaloryczność takiej pasty to około 200 kcal na 100 g produktu.