Co to jest erytrytol? Co jeszcze warto wiedzieć?
Erytrytol to doskonały zamiennik cukru dla cukrzyków. W dalszej części dowiesz się, do czego możesz wykorzystać erytrytol oraz co to takiego właściwie jest. Poznasz również właściwości erytrytolu. Indeks glikemiczny erytrytolu wynosi zero, dlatego chętnie wykorzystywany jest w diecie cukrzyków zamiast cukru. Naturalnie erytrytol występuje w niewielkich ilościach w niektórych owocach, porostach, wodorostach oraz w czerwonym winie. Na skalę przemysłową produkowany jest poprzez fermentację glukozy przez różne gatunki drożdży.
A więc co to jest erytrytol? Erytrytol to słodzik, którego inna nazwa to erytrol. Jest to organiczny związek chemiczny, który stanowi alifatyczny alkohol czterowodorotlenowy i zaliczany jest do grupy cukroli. Erytrytol jest substancją dobrze rozpuszczalną w wodzie. Jest to dodatek do żywności i najczęściej stosowany jest jako substancja słodząca. Kod dodatku do żywności dla erytrytolu to E968.
A do czego wykorzystuje się erytrytol? Erytrytol stosowany jest jako substancja i wykazuje około 70% - 90% słodyczy sacharozy. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji napoi oraz deserów o obniżonej wartości kalorycznej. W kuchni możesz wykorzystać ją do przygotowania wypieków oraz deserów, do których pierwotnie wykorzystywany był cukier. Wypieki z dodatkiem erytrytolu przeważnie robione są z myślą o cukrzykach. Erytrytol możesz wykorzystać również do posłodzenia kawy lub herbaty - pamiętaj jednak, że erytrytol jest zmniejszyć słodszy niż cukier, dlatego do osiągnięcia takiego samego efektu należy wykorzystać go nieco więcej.
Erytrytol nie jest metabolizowany przez organizm ludzki, dlatego zalecany jest przeważnie na diecie cukrzycowej oraz redukcyjnej. Erytrytol to produkt dietetyczny o zerowej kaloryczności, dlatego wypieki przygotowane z jego wykorzystaniem będą cechować się niższą kalorycznością niż te z wykorzystaniem cukru.
Erytrytol a cukier - jakie różnice występują? Erytrytol w przeciwieństwie co cukru ma niską wartość kaloryczną (około 0,2 - 0,4 kcal na 1 gram produktu) oraz zerowy indeks glikemiczny. Erytrytol nie jest również metabolizowany w naszym organizmu - dlatego spożywanie słodzika nie wpływa na podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Spożywanie erytrytolu zmniejsza również ryzyko rozwoju próchnicy, ponieważ nie jest fermentowany przez bakterie, które powodują powstawanie ubytków oraz próchnicę zębów.
Podsumowując: wiesz już, co to jest erytrytol. Słodzik ten świetnie nadaje się jako składnik do pieczenia ciast. Nadmierne spożycie erytrytolu może jednak przyczynić się do niekorzystnych skutków ubocznych, takich jak np.: ból brzucha, biegunka, wzdęcia. Erytrytol chętnie wykorzystywany jest jako zamiennik cukru do słodzenia herbaty oraz kawy - warto jednak pamiętać, że erytrolu należy użyć trochę więcej, ponieważ jest mniej słodki niż cukier. Erytrytol nie ulega procesowi fermentacji, dlatego nie sprawdzi się do wypieku ciasta drożdżowego oraz nie otrzymamy z niego karmelu - warto mieć to na uwadze podczas przygotowywania pysznych wypieków domowych.