Co to jest dieta ketogeniczna? Co jeszcze warto wiedzieć?
Dieta ketogeniczna to modna w ostatnim czasie dieta, która stosowana jest w celu redukcji masy ciała. Co to jest dieta ketogeniczna i w jakim celu powstała? Dieta ketogeniczna powstała jednak w innym celu — stosuje się ją jako niefarmakologiczny sposób leczenia padaczki lekoopornej u dzieci. Dietę ketogeniczną należy wprowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza oraz dietetyka.
Padaczka to napadowe, nawracające oraz samo podtrzymujące się zaburzenie funkcji mózgu, które charakteryzuje się nadmiernymi wyładowaniami elektrycznymi grup neuronów. Stan padaczkowy charakteryzuje się występowaniem napadu drgawek przez odpowiednio długi czas lub drgawkami powtarzającymi się w bardzo krótkich odstępach czasu.
A więc na czym polega dieta ketogeniczna? Dieta ketonowa charakteryzuje się niskim spożyciem węglowodanów (sięgającym około 5-10% dziennego zapotrzebowania energetycznego) i wysokim spożyciem tłuszczów (około 50% energii). Pozostałą część diety stanowi białko. A więc co to znaczy? Celem diety jest zmiana głównego źródła energii z węglowodanów na tłuszcze. Glukoza, która pochodzi z węglowodanów stanowi główne „paliwo” do pracy organizmu. Jako alternatywę do glukozy wykorzystywane są ciała ketonowe, które powstają z tłuszczów.
Na co zwrócić uwagę podczas stosowania diety ketogenicznej? Watro, zwrócić uwagę i rozważyć suplementację niektórych witamin oraz składników mineralnych. Dieta ketogeniczna może być uboga z witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Do diety ketogenicznej należy się również odpowiednio przygotować — adaptacja do zmian i wejście w stan ketozy może trwać nawet 30 dni.
Co można jeść na diecie ketogenicznej? Większość produktów bogatych w tłuszcz oraz białko — warto jednak rozważyć model diety śródziemnomorskiej, w której dominuje spożycie ryb morskich. Produkty, które można spożywać na diecie ketogenicznej to głównie:
- jaja;
- mięso;
- ryby;
- tłuszcze (oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce);
- pełnotłuste produkty nabiałowe (mleko, jogurty, sery twarogowe, sery dojrzewające);
- orzechy;
- oliwki;
- wybrane warzywa i owoce (w diecie ketogenicznej powinno unikać się spożycie warzyw i owoców z wysoką zawartością węglowodanów, czyli bananów, winogron, ziemniaków czy batatów) - na diecie ketogenicznej świetnie sprawdzi się awokado, które zawiera spore ilości kwasów tłuszczowych;
- na diecie ketogenicznej świetnie sprawdzą się również mąki przygotowane z orzechów (np. mąka z orzechów włoskich, mąka migdałowa).
Podsumowując na stronie znajdziesz wszystko o diecie ketogenicznej. Posiłki w tej diecie powinny charakteryzować się niską zawartością węglowodanów oraz wysoką zawartością tłuszczów. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać bardziej wartościowe produkty niż boczek czy ser żółty. Rynek produktów spożywczych obecnie jest bardzo rozbudowany i można znaleźć naprawdę wartościowe składniki do wykorzystania w diecie ketogenicznej (np. mąki z orzechów, z których można przygotować pieczywo). Dania w diecie ketogennej mogą być nieco monotonne, ponieważ eliminuje się sporą grupę produktów węglowodanowych.