Co przygotować na obiad wielkanocny? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wielkanocny obiad to bardzo często niezwykle uroczysty posiłek i różni się od tego podawanego na co dzień. A więc co na obiad wielkanocny najlepiej przygotować?
- Ciężko wyobrazić sobie wielkanocny posiłek bez żurku lub białego barszczu.
- Na świątecznym stole zwykle goszczą mięsne dania - potrawka z królika, pieczeń, faszerowany drób, to sprawdzony przepis na smaczne święta.
- Do mięsa wspaniale pasuje żurawina, sos z borówki, a także ćwikła. To świetny pomysł na wzbogacenie również dań na zimno,
- Wielkanoc to święta, których symbolem są jajka, nie może ich zabraknąć także podczas obiadu. Wybierz jajka faszerowane i zapiekane lub jajko w lekkim sosie koperkowym.
- Nie zapomnij o smacznym deserze - najlepiej wielkanocnej babce, czy mazurku. Pyszny deser to doskonały przepis na idealne zakończenie wielkanocnej uczty.
Teraz gdy już wiesz, co na obiad wielkanocny, na pewno zastanawiasz się jak zrobić te pyszne dania. Proste przepisy na to jak przyrządzić potrawy na Wielkanoc znajdziesz w wyróżnionych propozycjach na tej stronie. Sięgnij po nie, by wyczarować naprawdę wspaniałe dania.
Każdy obiad, nie tylko ten wielkanocny, zaczyna się zwykle od podania ciepłej zupy. Warto przygotować ją również na uroczysty obiad. Za zupę idealną na tę okazję zwykle uważa się żur lub barszcz biały. Żurek przygotowany na tradycyjnym zakwasie najlepiej sprawdza się z białą kiełbasą i jajkiem. Jeśli chcesz bardziej zaskoczyć swoich domowników i gości podaj zupę w chlebie. Możesz kupić specjalne w sklepie lub samodzielnie je upiec. Przepis na chlebek znajdziesz na tej stronie. Niektórzy, zamiast wybierać żurek, stawiają raczej na nieco świeższe opcje. Jeśli i ty nie przepadasz za klasykami, może w takim razie zainteresuje cię zupa krem z dodatkiem chrzanu. To naprawdę doskonała opcja. Jeszcze inni wolą przygotować tradycyjną zupę, która pojawia się w domach każdej niedzieli, czyli rosół. Można postawić na użycie nieco bardziej wykwintnego mięsa, by go zrobić.
Drugie zdanie zwykle jest bardzo mięsne. Na świątecznych stołach królują przepisy, w których mięsa na ciepło grają pierwsze skrzypce. Możesz postawić na smaczne pieczenie wołowe i wieprzowe, podane z aromatycznym sosem. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie królika. Potrawka z niego jest bardzo lekka i doskonale sprawdza się właśnie na świąteczny stół. Możesz podać ją z ziemniakami, czy kluskami. Idealnym planem jest również zrobienie faszerowanego schabu, ten ze śliwkami sprawdzi się idealnie. Niektórzy wybierają także pieczoną gęś, czy kaczkę. Ten rodzaj mięsa nie gości na stołach zbyt często, więc warto po niego sięgać. Jeśli jesteś na diecie roślinnej, możesz postawić na pasztet z warzyw i kaszy jaglanej, podany na ciepło z sosem, czy warzywa korzeniowe zapiekane pod beszamelem. Doskonale sprawdzi się również tarta z białą kiełbasą.
Choć obiad podawany jest na ciepło, dobrze zadbać również o dodatki na zimno. Oprócz sosów do mięs, postaw na smaczne sałatki, faszerowane jajka, wędliny i pasztety. Dopełnij całość ulubionym deserem: paschą, mazurkiem, babką, czy sernikiem.