Co podać na świąteczny obiad?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Świąteczny obiad, nieważne czy wielkanocny, czy bożonarodzeniowy, to niezwykle uroczysty posiłek, dlatego na stole powinny gościć same najlepsze potrawy. Jeśli zastanawiasz się co podać na świąteczny obiad, to koniecznie sprawdź te propozycje:
- Staropolski żur lub barszcz czerwony;
- Schab nadziewany śliwkami;
- Rolady wołowe w sosie;
- Kaczka pieczona;
- Polędwica w sosie;
- Pieczony udziec z indyka;
- Gęś pieczona;
- Królik pieczony;
- Gulasz z jelenia;
Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, koniecznie wypróbuj sprawdzone przepisy na dania świąteczne przedstawione poniżej. Znajdziesz w nich sporo ciekawych pomysłów nie tylko na dania mięsne, ale również te jarskie, wszystkie pyszne i dobre nawet dla początkujących kucharzy. To doskonały pomysł na ułatwienie sobie pracy przed świętami.
Choć wiele osób coraz częściej w trakcie świąt korzysta z restauracji, czy cateringów, to jednak najlepsze dania to te przygotowane własnoręcznie tuż przed świętami. Choć może się wydawać, że dania świąteczne muszą być bardzo skomplikowane, czy pracochłonne, to nie jest to prawda. Można stworzyć niezwykle ciekawe, czy uroczyste potrawy, bez konieczności długiego siedzenia w kuchni. W przypadku pieczonych mięs, które, choć są czasochłonne, to jednak nie wymagają zbytniej interwencji. Wystarczy włożyć je do piekarnika i od czasu do czasu doglądać, czy wszystko jest z nimi w porządku.
Świąteczny obiad zwykle różni się od tradycyjnego. Na stole królują mięsa na ciepło, faszerowane jajka, a także aromatyczne pasztety oraz sałatki. Nie może obejść się też bez węglowodanowych dodatków. Doskonale sprawdzają się kasze, kluski, czy zwykłe ziemniaki. Idealnie komponują się one z mięsem, a także sosami.
Jeśli chodzi o drugie danie, idealnie sprawdzi się marynowany kurczak albo dania ze schabu. Można sięgnąć także po kaczkę, indyka lub mięsne rolady z dodatkiem boczku oraz duszonych warzyw. Mięsa na święta dobrze jest podawać w towarzystwie aromatycznego, gęstego sosu i ziół. Mięsa stanowią najczęstszy wybór. Już od dawna kojarzą się one ze świętowaniem. Dawniej mięso było produktem, które raczej ciężko dostać, dlatego gościło na stołach tylko w specjalne dni.
Co do zupy na świątecznym stole, wiele zależy od tego, jaka to okazja. Święta wielkanocne zwykle kojarzone są z żurkiem lub białym barszczem, którym towarzyszą jaja, biała kiełbasa i dość sporo aromatycznego chrzanu oraz majeranku. Natomiast bożonarodzeniowe zupy to głównie czerwony barszcz, zupa grzybowa, a także zupa rybna. Można oczywiście przygotować inne zupy na święta. Wspaniale sprawdzają się lekkie zupy krem, zwłaszcza jeśli jest to kolejny dzień świętowania i nieco przejadły się nam tradycyjne potrawy.
Obiad dobrze jest zakończyć pysznym deserem. Czym byłaby prawdziwa uczta bez odrobiny słodyczy? Idealnie nadają się do tego tradycyjne polskie wypieki, takie jak:
- makowiec,
- sernik,
- keks,
- szarlotka,
- babka,
- mazurek,
- a także wszelkiego rodzaju tarty owocowe.
Można również postawić na nieco bardziej nowoczesne wersje i zaprezentować na stole czekoladowe ciasta oraz te przekładane kremem, czy pyszne bezy. Całość będzie doskonałym zwieńczeniem pysznych mięsnych, czy jarskich wytrawnych propozycji.