Co można zrobić z mascarpone na szybko? Co jeszcze warto wiedzieć?
Co można zrobić z mascarpone na szybko by zachwycić całą rodzinę? Możliwości jest naprawdę dużo. Na pierwszy plan zazwyczaj wysuwa się jakiś szybki deser. Ale z czym podać mascarpone, by powstał smaczny pomysł na posiłek? Najlepiej pasować tutaj będą owoce. Wystarczy na dno pucharku wsypać pokruszone herbatniki, na wierzch ułożyć łyżkę mascarpone i całość polać musem ze zblendowanych np. truskawek. W okresie jesienno-zimowym można na dno pucharka pokruszyć pierniki, wyłożyć na to warstwę z serka mascarpone a cały wierzch przykryć prażonymi jabłkami z cynamonem. Bardzo łatwy, szybki i niezwykle prosty pomysł na podwieczorek lub słodkie drugie śniadanie. W taki sam sposób można wykonać szybkie tiramisu, kładąc na dno naczynia biszkopty namoczone w czarnej kawie, a wierzch sypiąc gorzkim kakao.
Z mascarpone można również przygotować kremy do ciast czy tortów. Wystarczy ubić śmietanę 30-36% i stopniowo dodawać do niej mascarpone. Taką masę można wzbogacić np. wiórkami kokosowymi, czekoladowymi lub likierem karmelowym by powstał smaczny i stabilny krem. Teraz wystarczy wyłożyć masę na herbatniki ułożone w foremce, wierzch polać galaretką i ekspresowy sernik na zimno będzie gotowy. A co zrobić z pozostałością takiego kremu? Można po prostu go zamrozić, tworząc w ten sposób pyszne, domowe lody.
Mascarpone nadaje się również do przygotowania koktajli. Blendując 2 łyżki serka z bananem, napojem roślinnym i wiórkami kokosowymi otrzymamy pyszny, egzotyczny napój.
Ze względu na swój delikatnie słodki smak można dodawać mascarpone również do galaretek, całych owoców, dżemów lub konfitur. Dodając do mascarpone orzechy i czekoladę możemy przygotować pyszne trufle.
A co można z niego zrobić na ciepły posiłek? Tutaj możliwości również są nieograniczone. Oprócz standardowego dodania go do naleśników czy pankejków jego kremowa konsystencja świetnie współgra z sosami do makaronów. W ten sposób można przygotować np. makaron z łososiem i mascarpone, spaghetti z serkiem mascarpone czy risotto z prawdziwkami. Ze względu na to, że zawartość tłuszczu w mascarpone waha się do 60 do 80%, to nie ma ryzyka zważenia się sosu. W ten sam sposób można dodać mascarpone również do zup zamiast lejącej się śmietany. Dodatkowo zupy krem wzbogaci o nutkę słodyczy i dodatkowe zagęszczenie.
Z serka mascarpone z dodatkiem np. szpinaku i suszonych pomidorów można przygotować farsz do pierogów, canelloni lub nadzienie do mięs. Taka pierś z kurczaka nadziewana smacznym farszem na pewno zachwyci wielu gości. Serek mascarpone idealnie pasuje do cielęciny, pieczonych warzyw, łososia, indyka, świeżych ziół czy czosnku, dlatego jego użycie w kuchni jest naprawdę nieograniczone.
Jeśli wiesz już jak wykorzystać mascarpone w kuchni, warto spojrzeć na jego historię i składniki odżywcze. Mascarpone to ser śmietankowy wywodzący się z Lombardii, we Włoszech. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się go nie z mleka, lecz śmietany. Dawniej produkowano go tylko w okresie jesienno-zimowym. Z czasem, dzięki rozwojowi technologii, pora roku przestała mieć znaczenie. Mascarpone jest produktem nabiałowym, dlatego też jest dobrym źródłem wapnia, magnezu oraz witaminy D. Zawiera w sobie dużo witaminy A, która wspiera odporność i prawidłowe widzenie. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu nie jest polecany dla osób z problemami kardiologicznymi. Jednak jeśli bardzo zależy Ci na jego wykorzystaniu, to do zimnych deserów możesz zastąpić połowę produktu np. jogurtem greckim lub twarogiem. Wówczas deser będzie równie smaczny i mniej kaloryczny.
Jeśli nie wykorzystasz mascarpone w całości, to przechowuj go w lodówce w zamkniętym pojemniku, jednak nie dłużej niż pozwala na to producent. Dość szybko ulega on zepsuciu, dlatego najlepiej użyć go od razu.